YUVALUNA | GİZEM ONAY

Rahmi olan bir kişinin her ay 5 gün regl olduğunu varsayarsak; yılda 60 gün kanama geçirdiğini söyleyebiliriz. Bu süre ilk regl olmaya başlanan zamandan menopoz oluncaya kadar geçen süre için düşünüldüğünde bir hayli uzuyor. Bu basit hesap ile regl olmanın, rahmi olan bireylerin hayatında oldukça önemli bir yeri kapladığını açıkça görebiliriz.

Son yıllarda menstruasyon hakkında farkındalığın artması sayesinde kullandığımız menstrual ürünlerin seçimi ve bu ürünlerin beden sağlığımıza etkisi de son yıllarda daha fazla tartışılır oldu. Gelişen teknolojinin yanı sıra, kadın sağlığı ve regl üzerine daha fazla araştırma yapılması ve bu başlıkların daha fazla konuşuluyor olması; menstrual ürünlerin dönüşmesi adına daha fazla talep yaratıyor.

Geleneksel menstrual ürünlerin kadın sağlığı açısından birçok sorun yaratıyor olması, bahsedilen araştırmalar ile bilinir hale geliyor. Bu bilgi ile bu ürünlerin yenilenmesi ve kişiselleştirilmesi için talepte bulunan kullanıcılar sayesinde, daha ekolojik ve sürdürülebilir menstrual ürünler ortaya çıkıyor.

Doğal Deniz Süngeri

Deniz süngerleri, su dibinde kayalara yapışan bitki benzeri organizmalardır. Tamamen organik olan bu ürünler, dalgıçlar tarafından toplanır, temizlenir ve kurutulur. Toplama yapılırken dalgıçlar süngerlerin bir kısmını bırakır ve süngerler büyümeye devam eder. Bu özelliği bakımından deniz süngerinin yenilenebilir ve ekolojik olduğu söylenebilir.

Deniz süngeri, tedarikçi tarafından tamamen temizlenip dezenfekte ediliyor ve kurutuluyor. Organik malzeme dışında hiçbir şey içermeyen bu alternatif menstrual ürünün kullanım süresi de 1 yıl olarak belirtiliyor. Ayrıca bu ürün, sadece kesilerek kişiye özel boyuta getirilebiliyor. Üreticilerin kullanım tavsiyelerine göre deniz süngeri, önce ılık su ile ıslatılıyor; bu aşama süngerin genişlemesi ve vajinanın şeklini alabilmesi için gerçekleştiriliyor. Daha sonra kişi eğer ihtiyaç duyarsa su ile temizlenip tekrar kullanılabiliyor.

Doğal deniz süngeri, klasik tampon ve pedlere göre daha ekolojik ve sürdürülebilir olarak görüldüğünden kullanımı son yıllarda artan bir menstrual ürün. Ayrıca bu klasik ürünlere göre çok daha fazla emici özelliğe sahip. Fakat doktorlar deniz süngerinin alerjik reaksiyonlara sebep olabileceği, doğru dezenfekte işlemi yapılmaz ise enfeksiyonlara yol açabileceği konusunda uyarıyor.

Emici İç Çamaşırlar

Tek kullanımlık pedlerin verdiği rahatsızlık hissi ve sık sık değiştirme gerekliliği; bazı kadınlara regl döneminde sıkıntı yaşatabiliyor. Bu sorunun çözümü için emici iç çamaşırları mevcut. Bu emici iç çamaşırlar, aslında pedin çamaşır içinde olan hali olarak açıklanabilir.

Bu menstrual ürün, kullanım sonrası temizleniyor ve yeniden hazır hale getiriliyorlar. Bazı üreticiler bu çamaşırların tayt versiyonlarını da üretmiş durumda; tüketicilerin bir kısmı için yeterli olmasa da (özellikle yoğun kanama yaşayanlar için), menopoz döneminde seyrek kanama yaşayan kadınlar veya spor esnasında rahat kullanım arayanlar için önemli bir ürün olarak sayılabilir. Tekrar kullanım amaçlı menstrual her üründe olduğu gibi, kişinin ürünü hijyenik hale getirmesi emici iç çamaşırlarda da oldukça önemli.

Yıkanabilir Pedler

Endüstriyel pedlerden önce kadınlar, ellerindeki yumuşak ve emici bezler ile kendilerine ped yapıyorlardı. Aslında bu ilk versiyonun geliştirilmiş hali olan yıkanabilir pedler, sürdürülebilir olması sebebiyle tercih ediliyor. Çevre dostu olması, yıkanabilir pedlere olan talebi arttırırken; bazı kadınlar tarafından da kendi regl döngülerine özel durumları (yoğunluk, süre) sebebiyle yeterli görülmeyebiliyor.

Yeni versiyonu ile alternatif bir menstrual ürün olarak sunulan yıkanabilir pedler, klasik pedler gibi iç çamaşırının kasık kısmına takılabiliyor. Önerilen kullanım süresi ise 6 saat olarak belirtilen bu ürün, kullandıktan sonra çamaşır makinesi kullanılarak hijyenik hale getirilebilir.

Yeni Nesil Ped ve Tamponlar

Kadın sağlığı ve menstrual ürünler hakkında yapılan araştırmaların son dönemlerde artması ile, klasik ped ve tamponların endüstriyel işlemler sebebiyle sağlığa oldukça zararlı olduğu biliniyor. Kullanılan pamuğun beyazlatma işlemine sokulması ve bu işlemde dioksin adı verilen bir maddenin kullanılması, bu maddenin de kişide kalıcı rahatsızlıklara sebep olması, farklı ürünlerin geliştirilmesine sebep oldu.

Bambu pedler, regl döneminde alternatif ürünler kullanmayı tercih etmeyen fakat geleneksel ped ve tamponlardan daha sağlıklı bir seçenek arayan kişilerin tercihi olabilir. Dioksin içermeyen, parfüm veya sentetik boya kullanılmayan ve sentetik madde ile işlenmeyen bambu pedler; natürel bambudan yapılan iplik ve bitki bazlı yapıştırıcılar ile üretiliyor. Biçim olarak klasik pedlerin aynısı olan bu menstrual ürün, klasik ped gibi çevre kirliğine sebep olmuyor ve doğada çözünebiliyor.

Organik tamponlar ise, endüstriyel pedlerde olduğu gibi klasik tamponların sağlığa olan zararlarının anlaşılması sonucu üretilen alternatif bir menstrual ürün. Klasik tamponlarda suni ipek ve klorla ağarlaştırılmış pamuk kullanıldığından bu ürün organik sayılmıyor. Herhangi bir ürünün organik olarak nitelendirilebilmesi için kimyasal bir ürünün kullanılmaması veya boya içermemiş olması gerekiyor. Organik tamponlar yine alternatif ürünleri tercih etmeyen fakat daha sağlıklı ürünler talep eden kişiler için uygun sayılabilir.

http://dunyayikurtarankadinlar.blogspot.com/p/blog-page_8.html
https://www.fda.gov/regulatory-information/search-fda-guidance-documents/cpg-sec-345300-menstrual-sponges
https://avivaromm.com/menstrual-products/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Menstrual Kap Nedir?

Menstrual Kap Nedir?

Menstrual kap -ya da diğer adıyla adet kabı-, yeniden kullanılabilir özelliğe sahip, genellikle silikon ya da kauçuk gibi yumuşak bir malzemeden üretilen bir menstrual üründür.

Menstrual Döngülerimizle Uyumlu Yaşamak

Menstrual Döngülerimizle Uyumlu Yaşamak

Kadınlar doğaları gereği değişken varlıklar. Döngülerimiz (adı üstünde 'döngü') de statik hayatlar yaşamadığımızın bir kanıtı aslında. Döngüler hayatımızı statik yerine dinamik bir şekilde yaşamamızı ve döngülerimizin her çeyreğinde farklı ve saklı olan feminen gücümüzün hediyelerini araştırmamızı talep ediyor.

Doğum Kontrol Yöntemleri

Doğum Kontrol Yöntemleri

Doğum kontrolü, cinsel olarak aktif kişilerde gebeliği önleyici uygulama, yöntem ya da araçların kullanılmasıdır. Doğum kontrol yöntemleri, yumurtanın döllenmesi için gereken sürecin herhangi bir aşamasında etkili olacak şekilde kullanılabilir. Bu yöntemler uzun süreli veya kısa süreli, tek kullanıma özel ya da kalıcı olabilir.

 
#
Tamam