YUVALUNA | GİZEM ONAY

Beş duyu sevişmeyi nasıl daha yoğun bir hale getirebilir? 

Seks, doğal olarak duyusal bir deneyimdir; an içerisinde bağlantıyı ve keyfi zihnen ve fiziken nasıl tecrübe ettiğimizdir. Ancak seks duyusal bir eylem olsa da bu sıradaki temaslarımızı duyularımızla çok daha az ilişkilendiriyor olabiliriz. Çok çabuk test edilip onaylanmış rutinlerimize dalıyor olabiliriz ya da yaptığımız sekse odaklanırken kendimizi gerçekten rahat hissetmiyor olabiliriz —mesela disfori ya da cinsel utanç yaşıyor olabiliriz— .

Cinsel deneyimlerin duyularda hissedilememesinin pek çok sebebi vardır. Utanç, endişe, tıbbi meseleler ve zaman bunlara örnek olarak gösterilebilir. 

Tüm bunlarla birlikte duyularınızı isteyerek; seksten önce, esnasında ve sonrasında devreye sokabilmeniz çok kıymetlidir. Ve aslında duyularınızla seksi ilişkilendirmek sekste sizin ana olayınız olabilir! 

Eğer uzak mesafeli bir ilişki yaşıyorsanız partnerinize bolca seksi fotoğraflar gönderiyor olabilirsiniz. Seksting de duyusal bir aktivitedir, özellikle bir fotoğrafa bağlı kalıyorsanız ya da arzunuzu partnerinize belirli kelimeler aracılığıyla iletmeye çalışıyorsanız. Dokunmayı sıklıkla seksle ilişkilendiririz ancak bazen bu his hiç devreye girmeyebilir bile ve görsel bileşenler de içimizde heyecan, beklenti ve tahrik duyguları yaratabilir. 

Göz bağı kullanmak, partnerinizin vücudundan bal yalamak, erotik müzikler dinlemek, ortam yaratmak için mum yakmak gibi aktiviteler de duyularınızı cezbetmek için vardır. 

Cinsel deneyimleriniz esnasında bilinçli bir şekilde duyularınızla oynamak seksi dakikaları uzatabilir, orgazmı güçlendirebilir, rahatlama ya da yükselme anınızı artırabilir ve bedeninizle beraber anda kalma hissini daha çok hissetmenize yardımcı olabilir. 

Yalnızca beş duyumuz olduğunu düşünüyoruz; görme, tatma, işitme, koku alma ve dokunma. Ancak bu duyuların sayısının evrensel bir doğruluğu yoktur; bu sayı daha çok Aristoteles’e kadar bağlanan kültürel bir anlayıştan kaynaklanmaktadır. Bazı gruplar daha az ya da daha çok duyu da sayabilmektedir. Bununla beraber bazı bilim insanları, insanlarda duyuların 53’e kadar çıkabileceğine inanmaktadırlar. 

Sonuç olarak, duyularımız belirli fizyolojik deneyimleri kategorize etmenin bir yoludur. Cinsel deneyimleriniz esnasında bilinçli bir şekilde duyularınızla oynamak seksi dakikaları uzatabilir, orgazmı güçlendirebilir, rahatlama ya da yükselme anınızı artırabilir ve bedeninizle beraber anda kalma hissinini daya çok hissetmenizde yardımcı olabilir. 

Ön sevişmeyi geliştirmek ve genel olarak seksi daha iyi bir hale getirmek için görme, tat alma, işitme, koku alma ve dokunma duyularınızla bağlantı kurma yollarından bazılarına bir bakalım.

Görme

Birçoğumuz kasıtlı olmasa da görme duyumuzla oynamışızdır. 

Ortamın ışığını modunuza göre ayarladınız mı? Göz bağı kullandınız mı? Birine çıplak fotoğraf gönderdiniz mi? Bunların hepsi seksten önce ya da seks esnasındaki görme duyunuzu harekete geçiren şeylerdir. Bizler bir duyuyu harekete geçirmek için onu güçlendirmemiz gerektiğini düşünürken, bu bazen onu engellemekten de geçebilir, göz bağı kullanmak buna bir örnek olabilir. İşte görme duyunuzla oynamanın birkaç yolu: 

Seksting yapmayı deneyin. Partnerinize çıplak fotoğraflarınızı ya da videolarınızı göndererek onu kışkırtmak. (bunu fotoğraf ya da videoları almaktan rahat olup olmayacağını sorduktan sonra yapın, hiç kimse istenmeyen çıplak fotoğraf yollamamalıdır). Seçtiğiniz format ne olursa olsun seksting beyninize önündeki şeye odaklanması konusunda yardımcı olabilir, bu ister şehvetli bir yazı olsun, ister iç çamaşırınızın görüntüsü olsun ya da kendinize dokunurkenki bir videonuz olsun, fark etmez. Bu, partnerinizin ve sizin beklentinizi artırmaya yardımcı olacak ve kendinizi bağımsız ve seksi hissetmenizde size ön ayak olacaktır. 

Giysilerinizi stratejik kullanın. Ağsız iç çamaşırları genital bölgelere kolay erişim sağladığından yalnızca eğlence amaçlı değildirler, elbette eğlencelidirler de, çünkü görsel dikkati vücudunuza çekerler. Ağsız iç çamaşırı kullanmasanız bile kıyafetlerinizi stratejik olarak kullanmak partnerinizin gözlerini sizin istediğiniz yere çekmeye yarar. Göğüs kemerleri, yakalar, iç çamaşırları, askılı iç çamaşırı takımları oldukça işe yarayacaktır.

Aydınlatmanızı ayarlayın. Yumuşak ve altın renkli bir ortam aydınlatması sizin kendinizi rahat hissetmenize yardımcı olabilir ancak bu tek aydınlatma seçeneğiniz değildir elbette. Işıkları tamamen kapatmayı ve gözlerinizin karanlığa alışmasını sağlamaya çalışın. Karanlıkta bir şeyler yapmak, partnerinizin vücuduna dikkat etmenize yardımcı olurken diğer duyularınızın da güçlenmesine yol açabilir. Genellikle karanlıkta seks yapıyorsanız eğer karanlığı biraz açmayı ve partnerinizin vücuduna gerçekten bakmayı deneyebilirsiniz. 

Göz bağı kullanın. Her iki taraf da göz bağı kullanmayı deneyebilir. Ayarlanabilir kayışları olan göz bağlarını seçebilirsiniz.

Tat alma 

Seks sırasında tat alma duyunuzu harekete geçirmeyi düşündüğünüzde aklınıza istiridyeler, bitter çikolatalar ve diğer afrodizyaklar ya da partnerinizin bedeninize kremşanti fışkırtması gibi sahneler gelebilir. Ve evet, konu tat almaya gelince olay afrodizyaklara ve kremşantilere gelebilir ancak seks esnasında tat alma duyunuzu kullanmak için bunlar tek yol değildir, partnerinizin doğal tadından da hoşlanabilirsiniz! 

Aromalı kayganlaştırıcıları ve korunma yöntemlerini kullanın. Pek çok kişi lateksi sevimsiz tadı ve kokusu olan bir şey olarak tanımlar ancak aromalı seçenekleri de mevcuttur ve ilginç şekilde tadı güzeldir de. Kayganlaştırıcıları ve korunma yöntemlerini beraber kullanmak sizin cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanıza da yardımcı olur (cinsel yolla bulaşan hastalıklar oral seks yöntemiyle de size geçebilir) ve bu noktada aromalı seçenekler kauçuktan çok daha iyi seçeneklerdir. İpucu olarak penetrasyonun olduğu bir aktivitede aromalı korunmaları kullanmamanızı öneririm, bazen hassasiyeti ve enfeksiyonları artırabilir. 

Beraber yemek pişirip yiyin. Mutfakta bir şeyler üzerine beraber çalışmak aynı takımda olduğunuzu hissetmeniz konusunda size yardımcı olabilir, bu da aranızdaki yakınlık ve samimiyet duygusunu artırır. Odak noktanızı birbirinizin ağzına ve dudaklarına çekebilir, küçük yiyecek parçalarını beraber tadabilirsiniz hatta birbirinizi besleyebilirsiniz. Bazı yiyecekler -baharatlı yiyecekler gibi- vücudunuzun uyarılmayı taklit etmesine yol açabilir. Baharatlı yiyecekleri tercih ederseniz ellerinizi iyice yıkadığınızdan ve başlamadan bol su içtiğinizden emin olun.

Su için. İşte bu en kolay olanı! Ağzınızın kuruması tat duyunuzun keskinliğini azaltabilir ya da sevdiğiniz şeylerin tadını gölgeleyebilir. Su içmek vücudunuzun sıvı ihtiyacını karşılamak konusunda yardımcı olur ve bunun yanında da eğlenceli şeyler için iyi bir tat algınızın oluşmasında etkin rol oynar. Kronik ağız kuruluğunuz varsa doktorunuzla tükürük üretiminizi artırmanın yolları hakkında konuşabilirsiniz. 

Oyun esnasında yiyecekleri kullanın. Partnerinizin vücudundan kremşanti yalamanın gerçekten de bir numarası varsa, aromalı kayganlaştırıcılar ve korunmaların da vardır. Bu da demek oluyor ki yiyecekler gerçekten dilinizi baştan çıkarabilir. Yiyecekleri genital bölgenize koymanızı önermiyorum, bu şekilde çeşitli enfeksiyonlar gelişebilir ancak meme uçları, kalçalar, boyun bölgesi gibi sizi ve partnerinizi neresi heyecanlandırıyorsa orada deneyebilirsiniz!

İşitme 

Seks seslerle doludur; bazı sesler iç gıcıklayıcı, bazıları yüz kızartıcı bazıları da her ikisi birdendir! İşitme duyunuzu geliştirmek için bedeninizin çıkardığı komik seslerden daha başka seslere odaklanmanın pek çok yolu vardır. 

Erotik müzikler dinleyin ya da sesli bir şekilde erotik kitap okuyun. Bu seçenek yaratıcılığınızı, fantezilerinizi ve duyduğunuz seslerdeki tahrik edici unsurları aktif hale getirir. Bonus olarak; bunu solo olarak da yapabilirsiniz partnerinizle de yapabilirsiniz, tamamen size kalmış. Yüksek sesle erotik kitaplar okumak aynı zamanda içinizdeki uyarılmalar uyanmaya başladıkça değişen sesiniz hakkında size ipuçları verebilir, bu da eğlenceli bir deneyim olabilir. 

Seksi bir ses kaydı oluşturun ve paylaşın. Tıpkı sekstingte olduğu gibi ya da herhangi bir seks eyleminde olduğu gibi, bu ses kaydını göndermeden önce partnerinizin rızasını almanız gerekir. O an ne yaptığınızı anlatan bir kayıt gönderebilirsiniz ya da mastürbasyon yaparkenki seslerinizi kaydedebilirsiniz. 

Seks listenizi açın. Hangi şarkılar vücudunuzun farkında olmanızı sağlıyor? Hangi şarkılar kendinizi eylemsel hissetmenize yol açıyor? Seksi şeyler? Ayrıca müzik dinlemeniz ses iletimini de azaltacaktır, evde başkaları varsa rahatça sesinizi kullanmanıza yarayabilir. 

Kasıtlı olarak sesinizi duyurun. Elbette ki eğer keyif almıyorsanız sahte sesler çıkarmayın. Bunun yerine hissettiğiniz keyfin sesinize yansımasına izin verin. Genellikle sessiz olan tarafsanız daha derin nefesler alıp, iç geçirmelerinizi sıklaştırıp inlemeyi deneyebilirsiniz. Sizi rahatlatacak daha yumuşak seslerle işe başlayın. Bunun yanı sıra tahrik edici konuşmaları da deneyebilir, en basitinden gerçekten hissettiğiniz anlarda partnerinize “lütfen, daha fazla” diyebilirsiniz.

Koku alma

Kokular, iş sekse geldiği zaman çok fazla değinmediğimiz şeylerden bir tanesidir. Ancak vücutlarımızın kendi kokuları vardır ve bizim bu doğal kokularımız partnerimizi baştan çıkarabilir. Bunların yanı sıra vanilya, tarçın veya misk gibi baştan çıkarıcı kokuları kullanabilirsiniz. Cinsel deneyimlerimizi geliştirmek için kokuları kullanmak çok kolay olabilir. 

Genital sabunlardan, duşlardan, temizleyicilerden ya da parfümlerden kaçının. Bu ürünler genel olarak vulva sahibi bireyler için pazarlanıyor olsa da penis sahipleri için de mevcuttur. Şunu unutmamak gerekir; vajina kendi kendini temizleyen bir yapıya sahiptir ve biraz da asidik bir kokusu olması gerekmektedir, Tahiti Sunrise gibi kokması gerekmiyor yani. Genital anatominize göre terli olduğunuz zaman ekstra bir koku katmanı fark etmişsinizdir, bunun sebebi de üst iç bacaklarınızda kokulu ter üreten ter bezlerinin bulunmasıdır. Bikini bölgenizde tüyleriniz çıkıyorsa yumuşak ve kokusuz bir sabun kullanabilirsiniz. Ama eğer o bölgenizde tüy yoksa sıcak su kullanmanız yeterli olacaktır. Bu konuda işlerin yolunda gitmediğini düşünüyorsanız doktorunuzla görüşebilirsiniz ama genital bölgenize parfüm ya da kolonya gibi şeyler sıkmaya çalışmayın, bunlar hem sizin hem de partnerinizin genital bölgesini tahriş edebilir ve genellikle tatları da çok rahatsız edicidir. 

Evinizdeki kokuları tanıyın. Bu konu bilinçli bir şekilde koku duyunuzu geliştirmekle ilgili değil, seksi zamanlarınızı sabote edebilecek kokularla ilgilidir. Bazen evimizin kokusundan tamamen bihaber olabiliriz. Bir mekandaki koku kendimizi rahat, gergin ya da seksi hissetmesine yol açabilir. Mesela özel bir kutlama planlıyorsanız spor kıyafetlerinizi kirliye atın, çöp kutunuzu temizleyip çöpü dışarı çıkartın. Temiz çarşaflar ve hafif kokulu bir mum rahatlamanıza yardımcı olabilir ve arzuyu artırabilir (tabii ki kullandığınız kokuların alerjik olmamasına dikkat edin). 

Kokulu masaj yağlarını deneyin. Bu seçenek, vücudunuzu daha iyi hissedebilmeniz için hem kokuyu hem de dokunuşu birleştirir. Masaj yağlarının çok çeşitli kokuları vardır; hatta partnerinizle beraber koku seçmek için alışverişe gidebilirsiniz ve bu alışverişi bir ön sevişme olarak düşünebilirsiniz! Ayrıca yakıldığında masaj yağına dönüşebilen mumlar da mevcuttur, aynı zamanda evinizi güzelleştiren eğlenceli seçenekler de olabilirler. 

Dokunma

Dokunma, en çok seksle ilişkiledirilen duyudur. Pek çoğumuz seksi ten tene temas için kullanıyoruz ya da dokunma hissinin keyfinden de seksi arıyoruz. 

Beklentiyi artırmak için dokunmamayı stratejik bir biçimde kullanın. Göz bağı kullanmanın seks esnasında en ufak bir hareketi bile fark etmenize yol açtığını biliyor muydunuz? Burada da aynı şey söz konusudur. Stratejik olarak dokunmamayı orgazmı erteleme ya da baştan çıkarma olarak da kullanabilirsiniz çünkü sonuç olarak kendinizin ve partnerinizin beklentilerini ve hislerini artırmak için belirli bölgelere dokunmak ya da dokunmamak gerekir. Partnerinizin zevk bölgelerinin etrafında dolanın, o bölgeleri biraz tatmin edin ve sonra bölgeden uzaklaşıp dolaylı bir rota tutturun. 

Masaj yapmayı deneyin. Eski ama hâlâ en efektif yöntemlerden biri olan masaj, cinsel deneyimleri uzatmanın ve uyarılmayı harekete geçirmenin en kolay yoludur. Bir şişe masaj yağı alın ve işe başlayın. Partnerinize nasıl bir masajdan hoşlandığını sormayı unutmayın çünkü herkesin baskı tercihi farklı olabilir. 

Duyusal araçları kullanın. Teninizde dokunma duyusunu harekete geçirebilmek için kullanabileceğiniz pek çok küçük araç vardır. Gıdıklayıcı bir tüy, vibratör, hafif erimiş buz küpleri ve hatta erimiş ılık mum bile kullanabilirsiniz. Buradaki olanaklar sonsuz!

Bilinçli olarak duyularınızın daha farkında olmak cinsel iletişiminizi ve keyfinizi artırabilir. Bu sebeple bir dahakine sevişmek istediğinizde ya da bedeninizle iletişim kurmak istediğinizde bu ipuçlarını da alıp yatak odasına gidin ve gerçekten kendinizi hissetmek için alıştırmalar yapın. 


Çeviri: Seda Sevinç 

Kaynak: https://dame.com/how-the-five-senses-can-intensify-foreplay/ 
#
Tamam