YUVALUNA | GİZEM ONAY

Partnerinizle ya da partnersiz bir süredir cinsel heyecanınızı kaybettiyseniz, ilişkinizi canlandırmak istiyorsanız ya da tamamen yeni deneyimlere ve başka hazlara kendinizi açmaya niyetlendiyseniz, erotik günlük pratiği sizin için iyi bir fikir olabilir.

Şimdiye kadar iyi deneyimlere odaklanarak, şükrettiğimiz şeyleri sıralayarak ve görerek zihnimizin programlanmasını düzeltmek için şükran günlükleri gibi pratiklerden bahsettik hep.

Peki cinsel hazzı artırmak, arzuyu yüksek tutmak ve zihni haz almaya odaklamak için erotik günlük tutmayı deneyebilir miyiz?

Erotizminizi kağıda dökün

ABD’li ünlü terapist ve seksolog Dr. Jack Morin, “The Peak Erotic Experience” (En Zirve Erotik Deneyim) olarak adlandırdığı çalışmasında bize cinsel sorunlara odaklanmak yerine, geçmişteki en iyi cinsel deneyimlerimize göz atmamızı öneriyor. Yani sorun odaklı bir yaklaşım yerine, kapasitemizi fark edip bunu arttırmak veya güçlendirmek için yapabileceklerimize yönlendiren bir bakış açısı getiriyor.

Erotik günlüğünüze yazmaya başlamadan önce, yaşadığınız cinsel deneyimleri düşünün. Eğer hiç cinsel bir deneyim yaşamadıysanız merak, arzu ya da uyarılmalarınız üzerine odaklanın. Tüm bu deneyimleriniz arasında hayatınız boyunca size en yüksek hazzı ve uyarılmayı veren iki deneyim üzerinde zihninizin odaklanmasına izin verin. Ve bu 2 deneyim hakkında hatırlayabildiğiniz, yazabildiğiniz ve istediğiniz kadar detayı yazın.

Sizce bu deneyimlerinizi bu kadar heyecanlı kılan neydi? Hangi öğeler, hangi sesler, hangi görüntüler, hangi hisler, ne çeşit dokunuşlar, nasıl bir ortam vardı deneyimlerinizde?

Dönüp yazdıklarınızı okurken size bu kadar heyecan veren bu öğelerden hangilerinin hayatınızda olmaya devam etmesini dilerdiniz ve bunların olması için neler gerekli, bir düşünün. İhtiyaçlarımızı ve isteklerimizi daha net şekilde görmek için bazen bu ve benzeri destek pratiklerine ihtiyacımız oluyor. Bu iki deneyimi incelemek de aslında yüksek haz ve tatmin dolu bir cinsellik için ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi göz önüne serebilir.

Tabii ki burada odaklanacağımız şey “ah vah tüh bunlar yok artık hayatımda” diye hayıflanmak ve olumsuza odaklanmak değil! O ortamı, hissi, öğeleri hayatımıza tekrar almak, o ortama, hisse, öğelere hayatımızda nasıl yer açabileceğimize odaklanmak. Eğer bir ilişki içerisindeyseniz, bunları şeffaflıkla konuşabileceğiniz bir ortama taşımak ve kendinizi ve ilişkinizi yeniden tırmanan bir ivmede bulmayayeniden bulmaya açmak için de erotik günlük pratiği gerçekten de çok işe yarayabilir.

Erotik günlük pratiği, en iyi cinsel deneyimlerinizi açık ve tarafsız bir şekilde irdelemenize olanak sağlar. Bu sayede size gerçekten de neyin iyi geldiğini, sizi neyin mutlu ettiğini daha bilinçli bir şekilde fark eder ve gerçek arzularınızın peşine yönelebilirsiniz. Gerçek arzularımızı, rahatımızı, mutluluğumuzu gözettiğimizde seks, bir tür ‘idare etme’ hali olmaktan çıkar; farkındalıkla sürdürdüğümüz ve bu sayede de bizi fiziksel olduğu kadar zihinsel olarak da doyurabilen türde bir deneyime dönüşür.

Deneyimlerinizi yazın demeyeceğim ama erotik günlük pratiği ile en iyi haz deneyimlerinizi araştırmanın sizde uyandırdıklarını/hissettirdiklerini paylaşmak isterseniz yorumlara buyrun!

GİZEM ONAY

GİZEM ONAY

Yuvaluna'nın kurucusu Gizem Onay, uzun yıllardır yoga, doğuma hazırlık, şifalı bitkiler, kadınları destekleyici uygulamalar, Organic Intelligence ve cinsellik alanlarında çalışan bir araştırmacı ve kolaylaştırıcı olarak hizmet veriyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Haz Haritalandırma Pratiği

Haz Haritalandırma Pratiği

Haz Haritalandırmasının amacı muazzam bir orgazm yaşamak değil -ki olursa da elbette öpüp başımıza koyuyoruz, ama hedef o değil! Onun yerine amacımız, bedenimizde neyin iyi hissettirdiğine dair fikir sahibi olmak.

Sınırlar, Tercihler, Rıza ve Cinsellik

Sınırlar, Tercihler, Rıza ve Cinsellik

Tercihlerimizi belirlemeyi ve onları ifade etme kapasitemizin geliştirilmesini oldukça önemsiyorum. Lakin birçok kişi için bunlar hiç de kolay olmayan yetiler.

 
#
Tamam