YUVALUNA | GİZEM ONAY

Hamilelikte yaşanan depresyon, her 10 gebeden birini etkiliyor. Belirtileri anlamak ve doğru yardımı almak, bu süreçte hem annenin hem de bebeğin sağlığı için önemli.

Sebebi ve ortaya çıkma şekli nasıl olursa olsun depresyon, doğru zamanda tespit edilip doğru bir yaklaşımla müdahale edildiğinde iyileşebilir; aynı şekilde gündelik hayatı olumsuz etkileyen depresyon belirtilerini de hafifletmek mümkündür.

Hamilelikte depresyon, özellikle ilaç kullanımı ile ilgili şüpheler ve bebeğin sağlığının da gözetildiği bir dönemde gerçekleşmesi nedeniyle, anne adayları için oldukça yıpratıcı olabilir. Ancak bu süreçte de doğru yardımla depresyonun üstesinden gelinebilir veya belirtiler hafifletilebilir.

Hamilelikte depresyon neden olur?

Depresyon hayatın her döneminde, her kesimden insanı etkileyebilen önemli bir ruhsal rahatsızlık. Çoğunlukla fiziksel ya da duygusal strese bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi, bazı durumlarda depresyonun belirgin bir nedeni tespit edilemeyebilir de. Dr. Aviva Jill Romm, olası nedenleri şöyle sıralıyor:

 1. Medikal rahatsızlıklar (Hipotiroid, aşırı bulantı ve kusma veya hamileliğe bağlı gelişen herhangi bir rahatsızlık.)
 2. Önceki gebelikte yaşanan rahatsızlıklar veya düşük geçmişi
 3. Besin eksiklikleri (En sık görülenler: Protein, Omega-3, demir, D vitamini)
 4. Uykusuzluğa bağlı sürekli yorgunluk
 5. Kan şekerinde dengesizlikler (Hipoglisemi veya yüksek kan şekeri dahil)
 6. Sosyal destek eksikliği veya partner ilişkisinde sorunlar, partnerin olmaması
 7. Ailede depresyon geçmişi
 8. Baş etme yöntemlerinin gelişmemiş olması
 9. Günlük yaşam stresi (Evde, işte veya finansal durumda sorunlar)
 10. Hamile olmakla ilgili olumsuz duygular
 11. Gıda hassasiyetleri veya bağırsak florasında dengesizlikler
 12. Egzersiz-hareket eksikliği
 13. Gün ışığından yeterince yararlanmamak veya doğada zaman geçirmemek
 14. Çevresel toksinler (Gıdalarda ve özellikle paketli ürünlerde yer alan, sıkça maruz kalınan zararlı maddeler)

Hamilelikte depresyon belirtileri nelerdir?

Hamilelikte yaşanan hormonal değişimler, vücudun ani ve hızlı bir şekilde değişmeye başlaması, bebekli hayata hazırlık gibi durumlar gebelikte kaygıların oluşmasına ve karmaşık duygulara neden olabilir. Ancak bazı belirtiler sık sık ve sürekli olarak görülüp gündelik hayatı olumsuz etkileyecek şiddetteyse, depresyon belirtisi olarak değerlendirilebilir:

 1. Hamilelik, doğum ve ebeveynlik ile ilgili aşırı endişeli düşünceler,
 2. Enerji düşüklüğü,
 3. Uyku bozuklukları,
 4. Kendine bakmada zorluk (banyo, yemek vs. ihtiyaçları giderme isteğinin azalması),
 5. Hamileliğe olan ilginin azalması,
 6. Kronik kaygı,
 7. Cinsel isteğin azalması,
 8. Konstantrasyonu sağlamada zorluk,
 9. Gelecekle ilgili umutsuzluk hisleri.

Hamilelikte depresyon bebeği etkiler mi?

Hamilelikte yaşanan depresyon, bebeği doğrudan etkileyen bir durum olmamakla birlikte, depresyonun neden olabileceği bazı fiziksel sorunlar dolaylı yoldan bebeğin sağlığı için birkaç şekilde tehdit oluşturabilir:

Beslenme eksikliği: Depresyon hali, iştahı azaltabilir ya da özbakım becerilerini etkileyerek kişinin sağlığına dikkat etmesini, sağlıklı beslenmesini zorlaştırabilir, kilo kaybına ve gebelik için sağlıklı bir kiloyu koruyamamaya neden olabilir. Hamilelikte bebeğin sağlıklı gelişimi için belirli vitaminlerin ve minerallerin, besin değeri yüksek gıdaların tüketilmesi önemli olduğundan, hamilelikte depresyona girmek bebeğin de beslenme eksikliğinden etkilenmesine neden olabilir.

Uyku eksikliği: Tıpkı beslenmede olduğu gibi, uykuda yaşanan sorunlar da bebeğin sağlığını etkiler. Depresyona bağlı olarak gelişen uykusuzluk, anne adayının bedeninde olumsuz değişimlere neden olacağı için bebeği de olumsuz etkileyecektir.

İlgisizlik/konsantrasyon eksikliği: Depresyon, kişinin neyin önemli olup olmadığını tartacak ve gerekeni yapacak gücü bulamamasına neden olabilir. Hamilelikte bu durum, doğum öncesi doktor ziyaretlerinin, kullanılması bir hekim tarafından önerilmiş bazı takviyelerin ve bakımların atlanmasına da neden olabileceği için, bebeğin sağlığı için risk oluşturabilir.

Madde kullanımı: Depresyon varlığında hasta kolaylıkla hamilelikte kullanılması son derece zararlı olan sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddelere yönelebilir. Bu da elbette bebeğin gelişimi için dikkate alınması gereken bir konu.

Hamilelikte depresyon ilacı kullanılır mı?

Depresyon tedavisi için kullanılan antidepresanların, hamilelikte anne ve bebek üzerinde bazı yan etkilere neden olabildiği biliniyor. Her zaman olduğu gibi hamilelikte de hekime danışılmadan antidepresan kullanılması çok ciddi sorunlara yol açabilir.

İlaç dışı tüm yöntemlerin denenmesine rağmen depresyon belirtilerinde azalma görülmüyorsa, depresyon nedeniyle oluşabilecek ciddi zararlardan kaçınmak için antidepresan kullanımı tercih edilebilir. Ancak durumun ciddiyetine göre risk analizi yapılmalı ve mutlaka bir hekime danışılarak hamilelikte depresyon için ilaç tedavisi uygulanıp uygulanmayacağına karar verilmelidir.

https://avivaromm.com/depression-in-pregnancy/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4447112/
https://www.nct.org.uk/pregnancy/how-you-might-be-feeling/antenatal-or-prenatal-depression-signs-symptoms-and-support

DUYGU İSLAMOĞLU

DUYGU İSLAMOĞLU

Yuvaluna İçerik Direktörü Duygu İslamoğlu, yaklaşık 10 yıldır kadın sağlığı, hamilelik ve çeşitli kadın meseleleri üzerine araştırıyor, yazıyor, haberler hazırlıyor. Aynı zamanda ailelere doula olarak hizmet veriyor, İçsel Doğum Doula Eğitimi’nin mentor ve eğitmen ekibinde yer alıyor. Yaşamın başladığı anın sihri karşısında her seferinde dili tutuluyor!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Lohusa Depresyonu Nedir?

Lohusa Depresyonu Nedir?

Lohusa depresyonu, doğum sonrasında görülen rahatsızlıklar arasında oldukça yaygın. Türk Tabipler Birliği’nin bildirdiğine göre, annelerin yaklaşık %10 ila %15’i, doğum sonrasında depresyon belirtileri gösterebiliyor. Lohusa hüznü olarak durum ise her 5 kadından birinde görülebiliyor.

Doğum Sonrası İçin Haklar Kılavuzu

Doğum Sonrası İçin Haklar Kılavuzu

Gebelik de doğum da, Türkiye gibi ülkelerde son derece medikalize edilen ve her halükarda birer patoloji muamelesi gören durumlar. Her vaka için böyle olmasına gerek var mı? Gebelere “hasta” muamelesi yapılması yaşadığımız çağın sonucu. Oysa belki de hayatın en doğal karşılamalarından birine muhatabız.

Stresle Baş Etmede Bitkisel Çözümler

Stresle Baş Etmede Bitkisel Çözümler

Dünyaca ünlü ebe, herbalist ve Yale mezunu Dr. Aviva Jill Romm ile 400 saatlik bir eğitime başladım bir süre önce: Kadınlar için Bitkisel Tıp Eğitimi. Ergenlikten menopoza kadar olan tüm süreçlerde (doğurganlık, doğum ve doğum sonrası da dahil) kadınların karşılaşabileceği her türlü rahatsızlık ve hastalıklara bitkisel destek  yöntemleri üzerine oldukça kapsamlı bir eğitim bu.

 
#
Tamam