YUVALUNA | GİZEM ONAY

Orgazm olamama sorunu ile ilgili hem her kadını ilgilendirebilen hem de her kadın özelinde ayrı ayrı araştırılacak birçok farklı sebepten bahsedilebilir. Ancak Dr. Laurie Mitz’in dediğine göre orgazm sorunlarına yol açan en önemli sebeplerden biri, penetrasyona (penisin vajinaya girmesine) gereğinden fazla önem verilmesi. Yani kadınların penetrasyon sayesinde orgazm olmaları gerektiği fikri başlı başına orgazm sorunlarına yol açabiliyor.

Yapılan bir araştırmaya göre kadınların sadece %57’si neredeyse her zaman ya da her seferinde orgazm olduğunu, erkek partnerlerin ise %95’i her seferinde orgazm olduklarını söylemiş. Tek gecelik ilişkilerde orgazm olan kadınların oranı ise %4’müş. (Eminim Türkiye’deki kadınlar için bu oran çok daha azdır!)

Yaptığımız şey, erkeklerin orgazm olmasını sağlayan ortak yolun (penetrasyonun) kadınlar için de geçerli ve en doğru seçenek olduğunu varsaymak. En sık sorulan sorulardan biri şu: ‘cinsel ilişki sırasında nasıl orgazm olurum?’ Kadın dergileri de bu soruya spesifik seks pozisyonları önererek cevap veriyor, kadın üstteyken deneyin diyor, ki bu da işleri daha kötü hale getiriyor. Çünkü sanki doğrusunu yaparlarsa kadınların tümü penetrasyon sırasında orgazm olabilir gibi bir sonuç çıkıyor ortaya. Ama bu doğru değil.

Çare Klitoris!

Anketlere göre kadınların %95’i orgazma ulaşmak için klitoral uyarıya ihtiyaç duyuyor. Ve elbette bunda anormal hiçbir şey yok! Klitoris 6000-9000 arası sinir ucuna sahipken vajen içinde çok çok daha az sinir ucu var. Üstelik klitoris, bedende sadece ve sadece zevk için var olan tek organ ve kadın orgazmının da anahtarı. Demek oluyor ki, sadece penetrasyonla orgazm olamıyorsanız, sizde yanlış olan hiçbir şey yok!

Şimdi burada ilginç olan şey şu ki, kadınların %88 ila %99’u mastürbasyonları sırasında herhangi bir penetrasyon denemiyorlar ve dildo benzeri seks oyuncakları kullanarak mastürbasyon yapan kadınlar ise neredeyse her zaman klitoral uyarıyı da beraberinde kullanıyor. Bu şekilde mastürbasyon yapan kadınların da %94’ü orgazm yaşıyor.

Klitoral uyarı tek başına çok güçlü hislere neden olabiliyorken, penetrasyon esnasında uygulanan klitoral uyarının muhteşem sonuçlarının olabileceği ortada. Eğer yalnızca penetrasyon sizin orgazma ulaşmanız için yeterli değilse, çözüm gayet açık. Klitorisinizle daha sıkı fıkı olun! Mastürbasyon sırasında size zevk veren ne varsa bunu partnerinizle seks hayatınıza da taşıyın. Partnerle seks esnasında da klitorisi uyarmanın birçok yolu var. Parmaklarınızla, vibratörünüzle, partnerinizin yardımıyla; pek çok şekilde hem penetrasyonun hem de klitoral orgazmın tadını çıkarabilirsiniz.

Bu noktada partnerle doğru ve açık bir şekilde iletişim kurmanın önemi bir kez daha karşımıza çıkıyor. Rahatça iletişim kuramıyorsanız ya da ihtiyaçlarınıza anlayışla cevap verilmiyorsa, burada düşünülecek başka konuların da olduğu unutulmamalı.

Kişisel haz keşiflerinizi not edeceğiniz erotik günlük çalışması, klitoral orgazmı anlamanız ve size en iyi gelen yöntemi bulmanız için size yardımcı olacaktır. Daha önce vajinal ve klitoral orgazmın farkları/benzerlikleri ile ilgili yazdığımız yazıya da göz atmayı unutmayın!

GİZEM ONAY

GİZEM ONAY

Yuvaluna'nın kurucusu Gizem Onay, uzun yıllardır yoga, doğuma hazırlık, şifalı bitkiler, kadınları destekleyici uygulamalar, Organic Intelligence ve cinsellik alanlarında çalışan bir araştırmacı ve kolaylaştırıcı olarak hizmet veriyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Haz Haritalandırma Pratiği

Haz Haritalandırma Pratiği

Haz Haritalandırmasının amacı muazzam bir orgazm yaşamak değil -ki olursa da elbette öpüp başımıza koyuyoruz, ama hedef o değil! Onun yerine amacımız, bedenimizde neyin iyi hissettirdiğine dair fikir sahibi olmak.

 
#
Tamam