YUVALUNA | GİZEM ONAY

Hayatın bir kendini bilme yolculuğu olduğunu bilen bizler, mastürbasyon deneyimlerimizin de hayattaki her şey gibi pratikten ve farkındalıktan güç alarak devam ettiğini görüyoruz. Nasıl zevk alıyoruz, nereye dokununca daha heyecanlı hissediyoruz veya nerede uzun süre kalırsak hazzımızı arttırabiliyoruz? Mastürbasyon, kendimizi ve bedenimizi tanımanın en keyifli yoludur. 

Kendimizi Tanımak

“Anda kalabilmenin” yani kendimizi dinleyebilme becerisinin önemli olduğu bu pratik ile, cinselliğimizi daha iyi nasıl ifade edebileceğimizi öğreniriz. Suçluluk, utanç veya “deneyimsizlik” gibi cinsel ifademize zarar veren negatif kalıpları mastürbasyon pratiklerimizi arttırarak zamanla aşabiliriz. Sex for One kitabında Betty Dodson, mastürbasyon sayesinde kendimizi daha iyi tanıdığımızı ve mastürbasyonun bireyde cinsel özgüveni, seksüel farkındalığı ve yaratıcılığı arttırdığını söylüyor. Gerçekten de mastürbasyon pratikleri, cinselliği daha keyifli hale getirebilme konusunda faydalı bir yol olarak görülebilir.

Cinsel Özgüvenimiz

Betty Dodson, mastürbasyon pratiklerimizi arttırdıkça erotizme bakış açımızı ve genital bölgemizi daha iyi öğrendiğimizi söylüyor. Ayrıca bu öğrenme süreci, cinsel özgüvenimizi geliştirmede ve korkularımızı yenmede zemin oluşturabilecek önemli bir adım olarak görülüyor. Bu sayede partnerlerimizle de daha iyi iletişim kurabiliyor, isteklerimizi daha açıkça belirtebiliyoruz. Böylece yaşamadığımız duyguları yaşamışız gibi belirtmemize gerek kalmıyor; gerçekten biz de orada olabiliyoruz. 

Tek Başına Cinsellik

“Mastürbasyon partnerli sekse kıyasla cinsel performans kaygılarının olmadığı, sadece kendi kendinize cinselliğinizi yaşayabileceğiniz bir alandır” diyor Betty Dodson. Hamile kalma olasılığı veya cinsel bir hastalık kapma korkusu olmadan; yeni yeni keşfedilen bir alanda güvenle ve özgürce seksüel deneyimler elde edilebileceğini belirtiyor. Stresi azalttığı ve kasları rahatlattığı için mastürbasyonun faydalı olduğunu, regl dönemlerinde de mastürbasyon yapmanın ağrıyı hafifleteceğini ekliyor.

Mastürbasyon ve İlişkiler

Mastürbasyon için mutlaka yalnız olmamıza gerek yok, çiftler yan yana iken de bu deneyimi paylaşabilir elbette. Dodson kitabında, partner ile birlikte mastürbasyon yapmanın cinsel iletişimimizi arttırdığını söylüyor ve ekliyor: “Partnerlerin birbirine uzak olduğu durumlarda penetrasyon beklentisi içinde olmadan, hızlı ve aceleci davranışları eleyerek cinselliğinize bakış açınızda yeni bir sayfa açabilirsiniz.”

 

Yararlanılan kaynaklar:

Dodson Betty, “Sex for One”, 1996

https://www.healthline.com/health/masturbation-side-effects#side-effects 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Haz Haritalandırma Pratiği

Haz Haritalandırma Pratiği

Haz Haritalandırmasının amacı muazzam bir orgazm yaşamak değil -ki olursa da elbette öpüp başımıza koyuyoruz, ama hedef o değil! Onun yerine amacımız, bedenimizde neyin iyi hissettirdiğine dair fikir sahibi olmak.

Sınırlar, Tercihler, Rıza ve Cinsellik

Sınırlar, Tercihler, Rıza ve Cinsellik

Tercihlerimizi belirlemeyi ve onları ifade etme kapasitemizin geliştirilmesini oldukça önemsiyorum. Lakin birçok kişi için bunlar hiç de kolay olmayan yetiler.

 
#
Tamam