YUVALUNA | GİZEM ONAY

Çiftler çoğu zaman ilişkinin ilk zamanlarındaki heyecanın giderek azaldığından ve aşkın kalıcı olmamasından yakınırlar. Yapılan araştırmalara göre, bir romantik ilişkinin ömrünü uzatmak ve ilişkinin içerisinde daha rahat etmek için bazı noktalara dikkat etmek yeterli.

Illinois Urbana-Champaign Üniversitesi'nde insan gelişimi ve aile çalışmaları alanında çalışan akademik araştırmacı Brian Ogolsky, 1950 yılından beri "ilişkinin sürdürülmesi" ile ilgili akademik alanda yayınlanan 1100’den fazla çalışmayı analiz etti ve ardından bağlı kalmak için en sık kullanılan stratejileri belirledi.

Ogolsky, ilişki bilimcilerin insanların neden ayrıldığına ve ilişkideki olumsuzluklara fazla odaklandıklarını söylüyor; “bense kariyerimi mümkün olduğunca ilişkinin olumlu yönlerini anlamaya adadım” diyerek çalışmalarını paylaşıyor. Derlediği tüm çalışmalardaki verilere göre, ilişkideki bireylerin kendi başlarına ve çift olarak yapılabilecekler, ilişkiyi güçlendirmek ve ayrılıktan kaçınmak için yapılması gerekenler olarak ayrılabiliyor.

İlişkiyi geliştirmek için bireylerin yapabilecekleri

 1. Ekip olarak düşünün

İki kişilik bir ekip olduğunuzu düşünmek, ilişkiyi geliştirir. Sadece partner hakkında düşünmek bile, basit bir iş gibi görünse de, bir arada olma motivasyonunuzu artırır.

 1. Cömert olun

Beklenmedik hediyeler kadar, gündelik cömertlikler de partnerinizle bağınızı güçlendirmek için önemlidir. Onun işlerini kolaylaştırmak için ya da sadece onu şaşırtmak için yapacağınız küçük güzellikleri ihmal etmeyin!

 1. Minnettar olun ve bunu gösterin

“Teşekkür ederim” ve “seni seviyorum” demeyi asla bırakmayın!

 1. Partneriniz için dua edin

Evet, bu biraz garip görünüyor olabilir! Brian Ogolsky de “bana beş yıl önce bununla ilgili ne düşündüğümü sorsaydınız, ‘ah hayır’ derdim” diyor. Ancak derlediği araştırmalardaki verilere bakılacak olursa, dindar biri olsanız da olmasanız da partnerinizin iyiliğin istemek ve onun için dua etmek (veya iyi dileklerde bulunmak diyelim), aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir.

İlişkiyi geliştirmek için çift olarak yapabilecekleriniz

 1. İletişim hatlarını açık tutun

Gündelik konuşmaların yanı sıra, ne düşündüğünüzü ve ihtiyaçlarınızı içeren konuşmaların arasını fazla açmamak gerek. Partnerinizle her ihtiyaç duyduğunuzda konuşabileceğinizi bilmek, güven hissini artıracaktır.

 1. İlişkiniz hakkında konuşun

“Şimdi biz neyiz” aşamasını çoktan geçtiniz, ancak bu yine de ilişkiniz hakkında konuşmayı bırakabilirsiniz demek değil! Uzun ilişkilerde düzenli olarak her şeyin nasıl gittiğini paylaşmak, olumlu veya olumsuz olsa da ilişkinin hissettirdiklerini paylaşmak, yine ihtiyaçları anlamak adına önemli.

 1. Birbirinize cevap verin

Yalnızca konuşabileceğinizi bilmek yetmez, cevap alabileceğinize de güveniyor olmanız gerekir. Bu da partneriniz duygularından bahsetmeye başladığında onu gerçekten dinlemek, eğer bir sebepten dinleyebilecek durumda değilseniz uygun bir dille bu konuşmayı ertelemek anlamına geliyor. Telefonunuzun sesini kısmak da iyi bir katkı olabilir!

 1. Mizahı es geçmeyin

Şakalaşabilen çiftler daha mutlu olurlar. Size özel şakalarınızın olması, iki tarafın da rahat hissettiği bir mizah anlayışı geliştirmeniz, ilişkinizi de geliştirecektir. Özellikle stresli zamanlarda kullanabileceğiniz bir araç olarak mizahı asla hafife almayın.

 1. Birlikte eğlenin

Bu bir klasik, tam da bu yüzden doğru. Birlikte vakit geçirmekten keyif almak, ilişkinizi besler. Bu yüzden planladığınız eğlenceli etkinliklerin yanı sıra, spontane eğlenceleri de rutininize dahil edin ve eksikliğini fark ettiğinizde telafi etmeye çalışın. Araştırmaların da doğruladığı üzere, beraber eğlenebilen çiftler çok daha uzun süre mutlu olabiliyorlar.

Ayrılıktan kaçınmak için bireylerin yapabilecekleri

 1. Alternatifleri görmezden gelin

İlişkide sadık kalmaya niyetliyseniz, basitçe diğer partner adaylarını görmezden gelmelisiniz. ‘Başka biriyle olsaydım nasıl olurdu’ diye sıklıkla düşünüyorsanız, ayrılık kapısı daima açık olacaktır.

 1. Partnerinizi ve ilişkinizi idealleştirin

Ogolsky, çiftlerin genellikle ilişkilerinin bir şekilde özel olduğunu düşünmeyi seçmesinin önemli olduğunu belirtiyor. İdeal kişiyle, ideal bir ilişkide olduğunuz fikri sadece bağınızı güçlendirmekle kalmayacak, yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunda iletişim kurmanızı ve müdahale etmenizi kolaylaştıracaktır.

 1. Partnerinizin davranışlarını olumlu yorumlayın

Varsayımlarda bulunmak kimseyi bir yere götürmez. Partnerinizin yaptığı şeyleri neden yaptığıyla ilgili varsayımda bulunuyorsanız, bunların en azından pozitif varsayımlar olmasına dikkat edin. Eğer gerçekten de sizde şüphe uyandıran bir davranış gözlemliyorsanız, açıkça iletişim kurmak için daha fazla çaba sarfedin.

Ayrılıktan kaçınmak için çiftlerin yapabilecekleri

 1. Çatışmaları yönetin

Bir arada kalmak isteyen çiftler konuşarak, uzlaşarak, eşlerinin olayları görme biçimine katılarak, katılmama konusunda anlaşarak veya özür dileyerek; bir şekilde farklılıklarını çözmenin bir yolunu bulurlar. Herhangi bir çatışmanın havada kalmasına izin vermeyin.

 1. Affedici olun

Birbirinize karşı toleransınızın yüksek olması, ilişkiyi sağlamlaştıracaktır ancak burada, sürekli olarak bağışlayıcı bir tavır içinde olmanın da toksik etkileri olabileceğine dikkat çekiliyor. İlişkideki affetme dengesini de partnerinizle beraber yaratmalısınız.

 1. Fedakarlığa alan açın

Çalışma verilerine göre bir ilişkinin ve partnerlerin iyiliği için kişisel çıkar ve arzulardan vazgeçebilme eşiği, ilişkinin ömründe önemli bir yer tutuyor. Burada önemli olan nokta, fedakarlığın dengeli bir şekilde yapılıyor olması.

 1. Birbirinize yardım edin

Araştırmacılar bunu ‘kolaylaştırma’ olarak özetliyor; birbirinizin hayatını kolaylaştırmak için yapacağınız eylemler, hem ortaklığınızı besleyecek hem de ilişkinizi güçlendirecektir.

 1. Birbirinizin stresini azaltın

İşyerindeki sorunlar, finansal krizler veya aile dramları kolaylıkla ayrılıklara neden olabilirler. Birbirlerinin stresine, onu şiddetlendirmek yerine yatıştırıcı bir şekilde tepki verebilen çiftler, daha gergin zamanları atlatma eğilimindedir.

 

Kaynaklar:

https://time.com/4927173/relationships-strategies-studies/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Haz Haritalandırma Pratiği

Haz Haritalandırma Pratiği

Haz Haritalandırmasının amacı muazzam bir orgazm yaşamak değil -ki olursa da elbette öpüp başımıza koyuyoruz, ama hedef o değil! Onun yerine amacımız, bedenimizde neyin iyi hissettirdiğine dair fikir sahibi olmak.

Seks Pozitif Tutum

Seks Pozitif Tutum

Cinsellikle aranız nasıl? Seks hayatınızın nasıl olduğundan bahsetmiyoruz: Cinsellikle ilgili tutumunuz, cinselliğe yaklaşımınız nasıl?

 
#
Tamam