YUVALUNA | GİZEM ONAY

Cinsellikle aranız nasıl?

Seks hayatınızın nasıl olduğundan bahsetmiyoruz: Cinsellikle ilgili tutumunuz, cinselliğe yaklaşımınız nasıl?

Kültürel normlar yıllar içinde değişiyor. Zaman ilerledikçe modern dünyada daha özümüze yakın, daha açık fikirli olmaya yaklaşsak da, cinselliğe bakış açımızı doğrudan etkileyen tabular, konuşulmayan, ayıplanan konular hala var –ve oldukça da fazlalar! Bu durumda bedenimizle ilgili kendimizi rahat hissetmemiz, cinsel yaşantımızı sağlıklı bir gözle değerlendirmemiz zaman zaman zorlaşabiliyor.

Oysa seks pozitif bir bakış açısı, yani olumlu bir cinsel tutuma sahip olmak, hayatımızı çok daha kolaylaştırabilir ve sadece sekste değil, tüm yaşantımızda hazza yeni kapılar aralayabilir. Üstelik, özgür bir toplumsal dönüşüm için de son derece gerekli.

Cinsellikle ilgili olumlu bir tutum, sadece nasıl seks yaptığımızla ilgili değil. Seks pozitif yaklaşım, karşılıklı rızanın önemsendiği ve taraflar güvende hissettiği sürece cinselliğin ve aynı şekilde cinsiyet kimliklerinin her türlüsünün geçerli ve kabul edilir olduğunu destekler. Yani herhangi bir ahlaki yargılama olmadan bireylerin cinsel kimliklerini, yönelimlerini ve yaşam tarzlarını kabul etmek, seks pozitif bir tutumun öncelikli koşuludur.

Cinsellikle ilgili kendi özgün fikirlerimize sahip olduğumuzu düşünsek de içinde yetiştirildiğimiz toplumun bize kodlamış olduğu bazı kavramlar bizi içsel olarak etkilemeye elbette devam ediyor. Bu kayıtları ve kodları fark etmek için daha derinlikli bir bakış açısına ihtiyacımız var. Cinselliğe karşı pozitif bir tutum geliştirmek ve bizi kısıtlayan içi boş ahlaki yargıları dönüştürmek elimizde. Sadece kendi yaşantımızda daha özgür ve keyifli olmamızı değil, toplumsal olarak da özgürlüğü besleyeceğimiz için cinsellikle ilgili olumlu bir tutum geliştirmek üzere bu konuları neredeyse her gün konuşmamız gerekiyor.

Bu yüzden, Yuvaluna’daki tüm programlarda ve paylaşılan içeriklerde seks pozitif bir bakış açısını merkeze alıyoruz. Kendi bedenimize, hazzımıza sahip çıkmak ve kendimizi, cinselliğimizi özgürce ifade edebilmek öncelikle bizi, sonra da yaşadığımız kültürü olumlu yönde dönüştürecek ve bizler bu konuları rahatça ve açıkça konuştukça, bunlar üzerine düşündükçe, paylaştıkça cinsellik normalleşecek, biliyoruz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Cinsel Utanç ve Özşefkat

Cinsel Utanç ve Özşefkat

Cinsellikten daha derin ve komplike kaç mevzu var hayatta bilmem. Yüzeyde bir yerlerde aslında çok basit. Evet, bir memeli bedeninde yaşıyoruz, hayatta kalıyorsak üremek istiyoruz. Atalarımızın soyunu devam ettirme içgüdüsü ile türümüzü sürdürme güdüsü girift halde, seksi haz veren bir eylem olarak kodlayan beyin cevabımıza dönüşüyor.

Sınırlar, Tercihler, Rıza ve Cinsellik

Sınırlar, Tercihler, Rıza ve Cinsellik

Tercihlerimizi belirlemeyi ve onları ifade etme kapasitemizin geliştirilmesini oldukça önemsiyorum. Lakin birçok kişi için bunlar hiç de kolay olmayan yetiler.

 
#
Tamam