YUVALUNA | GİZEM ONAY

Cinsel olarak kendimizi ifade etmek ve eylemde bulunmak, cinselliğin en basit tanımıdır. Bireyin cinselliğini, ilk yaşlardan itibaren edindiği psikolojik, sosyal ve fiziksel olan tüm düşünce ve deneyimleri oluşturur. Bu sebeple seks, cinsel anlamda zevk veren ve tatmin eden her şeydir. Bunun yanı sıra, vajinanın penisi veya bir objeyi içine alması ise penetrasyon olarak adlandırılır. Doğada üreme ve çoğalma içgüdüsü ile gerçekleştirilen eylemler, penetrasyon odaklıdır. Fakat aynı durum gelişmiş bir canlı olan insan için geçerli değildir; çünkü duygu ve düşünce edim becerilerimiz daha gelişkindir. Bu yüzden bireyin cinselliği sadece penetrasyondan ibaret değildir.

Penetrasyon Zorunlu mu?

Seks, penetrasyonu içerebilir veya içermeyebilir. Kadınların da erkekler gibi genellikle penetrasyon ile tatmin olduğu düşünülür. Dr.Laura Mintz, bu konuda yapmış olduğu araştırmalar ile kadınların sadece %4-18’inin penetrasyon ile orgazm olabildiğini söylüyor. 

Birçok kadın orgazm olabilmek için klitoral uyarılmaya ihtiyaç duyar ve bu ihtiyaçta  yanlış ya da eksik hiçbir şey yoktur (penetrasyonla beraber veya tek başına); fakat bunu dile getiremediğimiz, getirsek bile cinsel hayatımıza istediğimiz ölçüde dahil edemediğimiz sürece “seks” bizim için de seks midir?  

Sevişme mi Seks mi?

“Seviştik ama seks yapmadık.” Bu söylemin oldukça yaygın olduğunu söyleyebiliriz. Peki neden? Aslında bu bakış açısı, penisi olanların orgazm olma şeklini önceliklendirme, vajinası olanlarınkini ise geri planda bırakma yöntemidir. Penetrasyon öncesi yaptığımız tüm eylemlere “ön sevişme (seks öncesi)” dememiz gibi. Ön sevişmeye dahil ettiğimiz her şey, sadece penetrasyon için mi? Eğer bu düşünce biçimini kadınlara göre değiştirirsek, penetrasyon “sevişme sonrası (seks sonrası)” eylemi olmaz mı? Bu farkı görebildiysek seks algımızda olumlu bir değişime merhaba demişiz demektir.

Güzel bir öpüşme, birbirinize dokunma; bir partnerle birlikte kendimize dokunarak mastürbasyon yapma veya oral seksin dahil olabileceği; yani nasıl istersek öyle olabilecek bir seks mevcut. Hiç kimse toplumsal veya partnere bağlı sebepler yüzünden penetrasyon içeren bir seks yapmak zorunda değildir. Sizin rahat hissettiğiniz, rızanızın olduğu; zevk ve tatmin için uygun gördüğünüz her türlü eylem, sekse dahildir. Kendi rahatlığımızı, arzularımızı ve bedenimizi seksin merkezine alabilirsek; algımızdaki büyük iyileşmenin sonucu olarak seks hayatımız daha tatmin edici olabilir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Seks yaptığımda neden ağrım/acım oluyor?

Seks yaptığımda neden ağrım/acım oluyor?

Ağrı hiç de nadir değildir ve tedavi edilebilirdir. Ne kadar çok insanın bel ağrısından, baş ağrısından ya da karın ağrısından şikâyetçi olduğunu bir düşünün. Bu sorunların teşhis ve tedavisi için ne kadar çaba harcandığını hayal edin. O halde neden kadınların cinsel ağrılarını tartışmak ve tedavi etmek konusunda bu kadar açık olamıyoruz?

Seks Pozitif Tutum

Seks Pozitif Tutum

Cinsellikle aranız nasıl? Seks hayatınızın nasıl olduğundan bahsetmiyoruz: Cinsellikle ilgili tutumunuz, cinselliğe yaklaşımınız nasıl?

 
#
Tamam