YUVALUNA | GİZEM ONAY
ASLIHAN ONARAN

ASLIHAN ONARAN

Dr. Aslıhan Tokgöz Onaran (Ph.D.), İletişim, Eğitim ve Toplumsal Cinsiyet uzmanıdır. Aynı  zamanda, Bağlanma Temelli Ebeveynlik (Attachment Parenting) alanında dünyanın önde gelen sivil toplum kuruluşu olan ‘Attachment Parenting International’ kuruluşu tarafından akredite “Attachment Parenting API Doğal Ebeveynlik Türkiye Platformu” kurucu lideridir. 

Uzun yıllar ABD’de önde gelen üniversitelerde öğretim görevlisi ve sivil toplum lideri olarak bulunmuş ve bu sürede, şiddetsiz iletişim ve doğal ebeveynlik konularına yönelmiş, alanında pek çok ilke liderlik etmiştir. ABD'de 15 yıl akademisyenliğin ardından, 2014 sonbaharında ailesi ile Türkiye'ye geri dönmüş ve hemen ardından, API Türkiye Platformu ile Attachment Parenting ebeveyn çemberlerini hayata geçirmiştir (2015). 

Multidisipliner pek çok uluslararası yayını ve konferans sunumları bulunmaktadır. Toplumsal cinsiyet konulu yayınları, ABD’de Washington Lee University dahil olmak üzere üniversitelerde ders materyali olarak okutulmuş, 2015’ten itibaren sunduğu API çemberleri ise Almanya’da doktora sonrası bir akademik çalışmaya konu olmuştur. 

Ek olarak, API resmi kitabı olan Attached at the Heart’ın, (“Kalpten Bağlı: Bağlanma Temelli Ebeveynlik Eşliğinde Şefkatle Çocuk Yetiştirme” başlığı ile) dilimize kazandırılmasında, içerik danışmanı olarak ve kitabın “Türkiye’den Önsöz” bölümünü kaleme alarak bilfiil destek olmuştur (2020). 

Aslıhan Onaran, eşi ve oğulları ile İstanbul’da yaşamaktadır. Keynote konuşmalar, halka açık atölye-çemberler ve kurumsal/bireysel online danışmanlık sunmaya devam etmektedir.  

Danışmanlık alanları: Attachment Parenting (Doğal Ebeveynlik), mindful iletişim (aile içi iletişim, bebek işaret dili, pozitif disiplin, eşler arası şiddetsiz iletişim), çift dilli eğitim, cinsiyet eşitliği.

Web: www.DrOnaran.com
Instagram: @DrOnaran

Paylaş:

TÜM YAZILARI

 
#
Tamam