YUVALUNA | GİZEM ONAY
DUYGU İSLAMOĞLU

DUYGU İSLAMOĞLU

Yazar, editör, doula ve eğitmen.

Yaklaşık 10 yıldır kadın sağlığı, hamilelik ve çeşitli kadın meseleleri üzerine araştırıyor, yazıyor, haberler hazırlıyor. Aynı zamanda ailelere doula olarak hizmet veriyor, İçsel Doğum Doula Eğitimi’nin mentor ve eğitmen ekibinde yer alıyor. Yaşamın başladığı ânın sihri karşısında her seferinde dili tutuluyor.

Her alanda, her şeyin birbiriyle bağlantılı olduğuna inandığından; alan tutmak ve yargısız desteklemek üzerine kurulu doula yaklaşımını editör ve direktörlük işinde de kullanarak ‘holistik’ tâbirini yaptığı işe yakıştırıyor.

Yuvaluna projesi heyecanıyla taşındığı Ankara’da kedileriyle mutlu, her fırsatta sırt çantasını alıp kendini ormanlara ve deniz kıyılarına atmaya bayılıyor. Çemberlere, danslara, bebek kokusuna ve çalınıp söylenebilen şarkılarla hikayelere bir şekilde bağımlı. Günün birinde ejderhaların geri döneceğine ve büyünün gerçek olduğuna inanıyor.

IG: @dihgu

Paylaş:

TÜM YAZILARI

Doula Nedir, Ne Değildir?

Doula Nedir,
Ne Değildir?

Klaus, Kennell, Robertson ve Sosa, bu keşfin ardından bir yardımcının/hizmetçinin doğum sürecini etkilemesinden yola çıkarak, bu desteği sağlaması için bazı profesyoneller görevlendirdiler ve bu görevlilere eski Yunanca’da ‘hizmetçi kadın’ anlamına gelen ‘doula’ adını verdiler.

Lohusa Depresyonu Nedir?

Lohusa Depresyonu Nedir?

Lohusa depresyonu, doğum sonrasında görülen rahatsızlıklar arasında oldukça yaygın. Türk Tabipler Birliği’nin bildirdiğine göre, annelerin yaklaşık %10 ila %15’i, doğum sonrasında depresyon belirtileri gösterebiliyor. Lohusa hüznü olarak durum ise her 5 kadından birinde görülebiliyor.

Aslankuyruğu (Motherwort) Nedir?

Aslankuyruğu (Motherwort) Nedir?

Aslankuyruğu, bin yıllardır kalp hastalıklarından düzensiz menstruasyona kadar birçok rahatsızlığa karşı kullanılan kıymetli şifalı bitkilerden biridir. Aynı zamanda ruh halini iyileştirmek için de kullanılmaktadır. Latince ismi olan Leonurus cardiaca, ‘aslan kalp’ ve ‘güçlü kalp’ anlamına gelir.

Sağlıklı Ve ‘Normal’ Meme Nasıl Anlaşılır?

Sağlıklı Ve ‘Normal’ Meme Nasıl Anlaşılır?

Memeler, ergenlik çağında büyümeye ve gelişmeye başlarlar; aslında bu gelişim ve değişim, ömür boyu da sürer. Yaş ilerledikçe memelerde görülen değişimler tamamen normaldir, ancak memelerdeki değişimler sadece yaş ile de ilgili değildir.

Adet Döngüsü İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Adet Döngüsü İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Rahim ve yumurtalıklar, ergenlik döneminde olgunlaştıktan sonra bu organların başrol oynayacağı fizyolojik bir döngü başlamış olur. Adet kanaması ve yumurtlama evrelerini içeren adet döngüsü, rahmi olan kişilerde menopoz evresine kadar devam eder.

 
#
Tamam