YUVALUNA | GİZEM ONAY
GİZEM ONAY

GİZEM ONAY

Yuvaluna'nın kurucusu Gizem Onay, uzun yıllardır yoga, doğuma hazırlık, şifalı bitkiler, kadınları destekleyici uygulamalar, Organic Intelligence ve cinsellik alanlarında çalışan bir araştırmacı ve kolaylaştırıcı olarak hizmet veriyor. 

Dr. Aviva Romm’dan 400 saatlik Kadınlar için Bitkisel Tıp Eğitimi’ni aldıktan sonra Institute of Somatic Sexology’den Cinsellik Rehberliği eğitimini tamamlamıştır. 2016 yılında Ankara’da açtığı LUNA Bilge Kadınların Yaşam Döngüleri Merkezi, hem bu buluşmalara yuva, hem de birçok bitkisel ürünün geliştirildiği bir yer oldu. 

Kadınlığın ve özellikle hazzın ciddi şekilde bastırıldığı bir dünyada öncelikle kadınların bedenleriyle yeniden tanışmasını, yakınlaşmasını ve ihtiyaçlarını dile getirecek gücü bulmasını önemseyen Gizem Onay, bir süredir cinsellik ve haz ile ilgili içerikler paylaşıyor.

1980 Ankara doğumlu, yüksek lisansını Danimarka’da Avrupa Birliği Politikaları üzerine yapıp ardından yıllarca İstanbul’da çeşitli üniversite ve STK’larda AB Merkez Direktörü olarak çalıştıktan sonra 10 yıl önce çalışma alanını haz, mindfulness, yoga, menstruasyon, doğum ve şifalı bitkilerle ilgili konuları içine alacak şekilde değiştirdi. 

Kızı Flora Maya ile birlikte Ankara’da yaşıyor. Hazza, keyfe, dansa, müziğe ve doğaya dair her şeye bayılıyor.

Paylaş:

TÜM YAZILARI

Seks yaptığımda neden ağrım/acım oluyor?

Seks yaptığımda neden ağrım/acım oluyor?

Ağrı hiç de nadir değildir ve tedavi edilebilirdir. Ne kadar çok insanın bel ağrısından, baş ağrısından ya da karın ağrısından şikâyetçi olduğunu bir düşünün. Bu sorunların teşhis ve tedavisi için ne kadar çaba harcandığını hayal edin. O halde neden kadınların cinsel ağrılarını tartışmak ve tedavi etmek konusunda bu kadar açık olamıyoruz?

Haz Haritalandırma Pratiği

Haz Haritalandırma Pratiği

Haz Haritalandırmasının amacı muazzam bir orgazm yaşamak değil -ki olursa da elbette öpüp başımıza koyuyoruz, ama hedef o değil! Onun yerine amacımız, bedenimizde neyin iyi hissettirdiğine dair fikir sahibi olmak.

Hormonal Dengeyi Sağlamak İçin Tohum ve Çekirdek Rotasyonu

Hormonal Dengeyi Sağlamak İçin Tohum ve Çekirdek Rotasyonu

Fonksiyonel Tıp ve Naturapati Uzmanı Dr. Jolene Brighten, hormonları doğal yollarla tekrar dengeye kavuşturmada destekleyici olarak kullanılabilecek bu yöntemi tohum rotasyonu olarak adlandırarak nazik ve etkili bir hormon dengeleme desteği olarak öneriyor.

Bilinçli Farkındalıkla Mastürbasyon Pratiği

Bilinçli Farkındalıkla Mastürbasyon Pratiği

Mastürbasyon çoğumuz için haz odaklı olmaktansa sonuç odaklı bir eylem. Bir düşünün. En son ne zaman dokundunuz kendinize? Ve bu dokunuş deneyiminden ne hatırlıyorsunuz? Yavaş ve zevkli miydi? Yoksa hızlı ve tahmin edilebilir bir deneyim miydi?

Karanlık Ay: Yeni Ayda Kanayanlar

Karanlık Ay: Yeni Ayda Kanayanlar

Karanlık dönemlerin gerekliliğini bilip anlarsak o zaman ihtiyacımız olan çekilme, duraksama ve yenilenme süreçlerimizi yaşayabiliriz. Ancak toplumsal boyutta karanlıkla ilgili genelde negatif koşullanmalarımız var. Karanlık; bilinmeyen ve korkulanla ilişkilendirilmiştir. Ve bize de bilinmeyenden şüphelenme ve korkma duygusu öğretilmiştir.

Menstrual Döngülerimizle Uyumlu Yaşamak

Menstrual Döngülerimizle Uyumlu Yaşamak

Kadınlar doğaları gereği değişken varlıklar. Döngülerimiz (adı üstünde 'döngü') de statik hayatlar yaşamadığımızın bir kanıtı aslında. Döngüler hayatımızı statik yerine dinamik bir şekilde yaşamamızı ve döngülerimizin her çeyreğinde farklı ve saklı olan feminen gücümüzün hediyelerini araştırmamızı talep ediyor.

Hamilelik ve Doğumda Nefes

Hamilelik ve Doğumda Nefes

Hamilelikte ve doğumdan sonra yapılan nefes çalışmaları nefes alış ve verişlerin sert bir şekilde uzatılmasının kontrolü ya da manipülasyonu değildir. Nefes çalışmaları bunun yerine nefeslerin ritmik varlığıyla dans etmenin narin ve keskin bir yolunu sunar.

Ağrıyla Baş Etmede Bitkisel Çözümler

Ağrıyla Baş Etmede Bitkisel Çözümler

Öncelikle ağrının kaynağını bulmak önemli. Enflamasyon durduk yerde olmuyor, illa ki bağışıklık tepkimizde yaşanan bir aksaklığın sonucu olarak ortaya çıkıyor. Bağışıklık yanıtı (tepkisi) etkin halde olduğunda vücut bazı hastalıklara ve düzensizliklere karşı korunuyorken, etkin olmayan bir bağışıklık yanıtı ise hastalıkların gelişmesine neden olabiliyor.

Klitoral Orgazm İle İlgili Merak Edilenler

Klitoral Orgazm İle İlgili Merak Edilenler

Orgazm olamama sorunu ile ilgili hem her kadını ilgilendirebilen hem de her kadın özelinde ayrı ayrı araştırılacak birçok farklı sebepten bahsedilebilir. Ancak Dr. Laurie Mitz’in dediğine göre orgazm sorunlarına yol açan en önemli sebeplerden biri, penetrasyona (penisin vajinaya girmesine) gereğinden fazla önem verilmesi.

Stresle Baş Etmede Bitkisel Çözümler

Stresle Baş Etmede Bitkisel Çözümler

Dünyaca ünlü ebe, herbalist ve Yale mezunu Dr. Aviva Jill Romm ile 400 saatlik bir eğitime başladım bir süre önce: Kadınlar için Bitkisel Tıp Eğitimi. Ergenlikten menopoza kadar olan tüm süreçlerde (doğurganlık, doğum ve doğum sonrası da dahil) kadınların karşılaşabileceği her türlü rahatsızlık ve hastalıklara bitkisel destek  yöntemleri üzerine oldukça kapsamlı bir eğitim bu.

Sınırlar, Tercihler, Rıza ve Cinsellik

Sınırlar, Tercihler, Rıza ve Cinsellik

Tercihlerimizi belirlemeyi ve onları ifade etme kapasitemizin geliştirilmesini oldukça önemsiyorum. Lakin birçok kişi için bunlar hiç de kolay olmayan yetiler.

 
#
Tamam