YUVALUNA | GİZEM ONAY
SEMA DEMİRKAN

SEMA DEMİRKAN

Türkiye’ nin ilk ve tek şefkat okulu School of Compassion’ ın kurucusu. Stanford Üniversitesi’ne bağlı Compassion Institute ve Mindful Self Compassion organizasyonlarının uluslararası eğitmeni. Şefkat Odaklı Terapiler’in kurucusu Dr. Paul Gilbert, Tara Brach, Daniel Siegel ve Rick Hanson ile çalıştı. Kişilerarası nörobiyoloji, nörobilim, sinir sistemi, somatik deneyimleme & diyalog, meditasyon alanlarında dünya çapında öncü isimlerden eğitimler aldı. Vizyoner Zen Ustası Thich Nhat Han’ın Zen ekolünde düzenli olarak inzivalara katılıyor. 

Bireyler, kurumlar, terapistler, sağlık çalışanları ve sivil toplum kuruluşlarıyla şefkat, resiliency, presence çalışıyor.  Şefkat kitabı üzerinde çalışıyor. Habertürk Hayat’ta Radikal Şefkat isimli köşesinde her salı yazıyor. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. On iki yıl çokuluslu şirketlerde yöneticilik ve 500 saatin üzerinde bireysel Gestalt ve şefkat odaklı liderlik danışmanlığı deneyimine sahip. Doğadan, edebiyattan, sanattan besleniyor, ama en çok yaşamı dinlemeyi seviyor. Hayatını elinden geldiğince sade ve mütevazi bir hale getirerek, tefekkür ilimlerini günlük hayatına, yakın ilişkilerine, anneliğe taşımaya emek veriyor. Uzunca bir süredir gereksiz tüketimden kaçınıyor. Şefkat, ekoloji, kültürün açtığı yaralar bağlantısı üzerine derinleşmeyi seviyor. Şefkatli aktivizmin mümkün olduğuna inanıyor.

Paylaş:

TÜM YAZILARI

Cinsel Utanç ve Özşefkat

Cinsel Utanç ve Özşefkat

Cinsellikten daha derin ve komplike kaç mevzu var hayatta bilmem. Yüzeyde bir yerlerde aslında çok basit. Evet, bir memeli bedeninde yaşıyoruz, hayatta kalıyorsak üremek istiyoruz. Atalarımızın soyunu devam ettirme içgüdüsü ile türümüzü sürdürme güdüsü girift halde, seksi haz veren bir eylem olarak kodlayan beyin cevabımıza dönüşüyor.

 
#
Tamam