YUVALUNA | GİZEM ONAY
SEVDANUR ÇETİN

SEVDANUR ÇETİN

Bağımsız Araştırmacı, editör, okur-yazar, tuvalet eğitimi var.

Hacettepe Üniversitesi’nde Maliye okur gibi yapıp felsefe, sosyoloji ve sanat tarihi okudu; heykel yaptı, bol bol film izledi, gezdi, müzik dinledi ve mezun oldu. 10 yıldır Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları üzerine okuyor ve araştırma yapıyor. Ayrıca Kadın İşgücü ve Kalkınma Politikaları çerçevesinde cinsiyet eşitliği, kadın girişimciliği, eğitimde fırsat eşitliği ve ev içi emek üzerine çalışıyor.

Belgesel sinema meraklısıdır, okuduğunu yazdığını buradan anlatmaya uğraşır. Ötanazi hakkını savunur. 3. şahıslara ve biyografiye inanmaz.

Yuvaluna’da olduğu için mutlu. 

Paylaş:

TÜM YAZILARI

Smear Testi̇ Nedi̇r?

Smear Testi̇ Nedi̇r?

Smear testi, rahim ağzı (serviks) için yapılan bir taramadır. Özellikle rahim ağzı kanseri riskini ölçmek için kullanılmaktadır. Kanser öncesi doku değişikliklerini tespit etmede oldukça başarılı olan bu test, kanserli hücreleri de tespit edebilir.

HPV (Human Papilloma Virus) Nedir?

HPV (Human Papilloma Virus) Nedir?

HPV (İnsan Papilloma Virüsü), insanlar arasında ciltten cilde temas yoluyla geçen viral bir enfeksiyondur. Cinsel yollarla bulaşan ve cinsel organları, ağız içini veya boğazı etkileyebilen 100'den fazla HPV çeşidi bulunmaktadır.

Menstrual Kap Nedir?

Menstrual Kap Nedir?

Menstrual kap -ya da diğer adıyla adet kabı-, yeniden kullanılabilir özelliğe sahip, genellikle silikon ya da kauçuk gibi yumuşak bir malzemeden üretilen bir menstrual üründür.

Kegel Egzersizi Nedir?

Kegel Egzersizi Nedir?

1940'larda Dr. Arnold Kegel tarafından idrar tutamama sorunu yaşayan kadınlara yardım etmek için keşfedilmiş olan Kegel egzersizleri, pelvik taban kaslarını güçlendirerek pelvik bölgedeki organların sağlığını desteklemek için tasarlanmıştır.

Premenstrual Disforik Bozukluk (PMDD) Nedir?

Premenstrual Disforik Bozukluk (PMDD) Nedir?

Premenstrual sendrom (PMS) belirtileri  belirli bir ölçekte şiddetli olarak görüldüğünde ise Premenstrual Disforik Bozukluk (PMDD) söz konusu olabilir. PMDD, dikkat ve tedavi gerektiren ciddi ve kronik bir tıbbi durumdur.

Mastürbasyonun Faydaları

Mastürbasyonun Faydaları

Nasıl zevk alıyoruz, nereye dokununca daha heyecanlı hissediyoruz veya nerede uzun süre kalırsak hazzımızı arttırabiliyoruz? Mastürbasyon, kendimizi ve bedenimizi tanımanın en keyifli yoludur. 

Seks ve Penetrasyon

Seks ve Penetrasyon

Seks, penetrasyonu içerebilir veya içermeyebilir. Kadınların da erkekler gibi genellikle penetrasyon ile tatmin olduğu düşünülür. Dr.Laura Mintz, bu konuda yapmış olduğu araştırmalar ile kadınların sadece %4-18’inin penetrasyon ile orgazm olabildiğini söylüyor. 

Alternatif Menstrual Ürünler

Alternatif Menstrual Ürünler

Rahmi olan bir kişinin her ay 5 gün regl olduğunu varsayarsak; yılda 60 gün kanama geçirdiğini söyleyebiliriz. Bu süre ilk regl olmaya başlanan zamandan menopoz oluncaya kadar geçen süre için düşünüldüğünde bir hayli uzuyor.

Toplumsal Cinsiyet Nedir?

Toplumsal Cinsiyet Nedir?

İnsanlık, varlığından bu yana çevresinde gördüğü her şeyi tanımlama ve sınıflandırma eğilimde olmuştur. Doğayı sınıflandırdığında fayda sağlayan ya da tehlikelere karşı kendini koruyabilen insan, sosyal ve ekonomik gelişmeler gösterdikçe, iktidar ve hiyerarşi ilişkilerinden yola çıkarak diğer bireyleri yaş, cinsiyet, ırk veya sosyal statüsüne göre sınıflandırmıştır.

Himen Nedir ve Daha Önemlisi Ne Değildir?

Himen Nedir ve Daha Önemlisi Ne Değildir?

Himen, latince ismi ile hymen; embriyonik gelişim sırasında oluşan ve vajinal açıklığın hemen içinde kalan esnek bir dokudur; bir mukoza kıvrımıdır. Hamilelik başladığında aslında bebeğin cinsiyeti bellidir, fakat cinsel organlar henüz oluşmamıştır.

Doğum Kontrol Yöntemleri

Doğum Kontrol Yöntemleri

Doğum kontrolü, cinsel olarak aktif kişilerde gebeliği önleyici uygulama, yöntem ya da araçların kullanılmasıdır. Doğum kontrol yöntemleri, yumurtanın döllenmesi için gereken sürecin herhangi bir aşamasında etkili olacak şekilde kullanılabilir. Bu yöntemler uzun süreli veya kısa süreli, tek kullanıma özel ya da kalıcı olabilir.

Beden Olumlama (Body Positivity) Nedi̇r?

Beden Olumlama (Body Positivity) Nedi̇r?

Beden olumlama, ilk olarak fazla kilolu kişileri psikolojik olarak güçlendirmek amacıyla ortaya çıkmış, daha sonra fiziksel bedenin toplum tarafından dayatıldığı haline karşı çıkmak ve dönüştürmek üzere ilerlemiş bir harekettir.

 
#
Tamam