YUVALUNA | GİZEM ONAY
YUVALUNA

YUVALUNA

Paylaş:

TÜM YAZILARI

Yönlendirmeli Solo Pratik Ses Kaydı

Yönlendirmeli Solo Pratik Ses Kaydı

Daha iyi bir cinsel hayat kendimizle olan ilişkimizi iyileştirmekle başlar. Mindful solo pratiğimiz kendi bedenimizi tanımamız, ne istediğimizi fark etmemiz ve ne istediğimize güvenmemiz için çok önemli bir başlangıç noktasıdır. Bu ses kaydı tüm bu süreçleri kendi bedeninizde araştırmanıza olanak sağlar.

Cinsel İlişki Sonrası Gelen Hüzün Hissi

Cinsel İlişki Sonrası Gelen Hüzün Hissi

Sizin için keyifli ve tatmin edici olsa bile cinsel ilişki sonrasında kendinizi gerginlik ve üzüntü gibi duygular içinde bulduğunuz zamanlar oluyor mu? Eğer öyleyse yalnız olmadığınızı hatırlatalım: daha çok kadınların yaşadığı bu duygu durumu, Cinsel İlişki Sonrası Hüzün (post-coital tristesse) olarak adlandırılıyor ve oldukça yaygın.

Spontane ve Duyarlı Arzu: Aralarındaki Fark Nedir?

Spontane ve Duyarlı Arzu: Aralarındaki Fark Nedir?

Arzu, tıpkı parmak izi gibi kişiye özeldir, kendi cinsel örüntümüzün farkına varmak hayat boyu devam eden bir keşfetme süreci olabilir. Öte yandan bizi nelerin heyecanlandırdığına yakından bakarak meseleyi daha basit bir hale getirmek mümkündür.

Boyu biraz “şey”: Penis Utandırma

Boyu biraz “şey”: Penis Utandırma

Penis boyunun cinselliğin çok önemli bir parçası ile ilişkilendirilmesinin normal kabul edildiği bir toplum içerisinde, bu organın cinsellik üzerinde ne kadar büyük bir etkisi olduğunu farz etmek şaşırtıcı olmaz.

Bedenimizin Haz Kimyasalları Rehberi

Bedenimizin Haz Kimyasalları Rehberi

Orgazm, sarılmak, öpüşmek ve haz ile ilgili okumalar yaptığınızda beynin nasıl da “iyi hissettiren” kimyasallarla dolup taştığı ile ilgili söylemlerle sık karşılaşırsınız. Belki “oksitosin” veya “dopamin” isimli vücut kimyasallarını duymuşsunuzdur. Bunlar cinsel hazzı deneyimlediğiniz sırada beynin ürettiği temel nörotransmitterlerden ikisidir.

Mastürbasyonda Utanç

Mastürbasyonda Utanç

Eğer daha önce duymadıysanız söylüyoruz: Mayıs ayı uluslararası mastürbasyon ayı!

Özür Dilemek ve Özrü Kabul Etmek 

Özür Dilemek ve Özrü Kabul Etmek 

Dilenen özrü kabul etmek genelde sandığımızdan çok daha zordur. Bunun sebeplerinden biri doğru bir şekilde özür dilemenin birçok adımı olmasıdır, diyebiliriz. Bir diğer sebebi de geçmişteki kırgınlıkların iz bırakabilmesidir; özellikle de bu yaralardan sorumlu olan kişi gerçek bir özür dilemediyse ya da telafi etmeye çalışmadıysa…

Beş Duyu ve Seks

Beş Duyu ve Seks

Seks, doğal olarak duyusal bir deneyimdir; an içerisinde bağlantıyı ve keyfi zihnen ve fiziken nasıl tecrübe ettiğimizdir.

Engelli Olmak ve Cinsel Hayat

Engelli Olmak ve Cinsel Hayat

Engelli kişilerin bedenleri vardır ve bir bedene sahip birçok insan onlarla cinsel ilişki kurmaktan hoşlanırlar. Çünkü cinsel ilişki kurmak iyi hissettirir, eğlencelidir, başka insanlarla yakınlaşmaya olanak sağlar. Tıpkı bir bedene sahip diğer insanlar gibi engelli kişiler de otonomi sahibidir: ne zaman ve nasıl seks yapıp yapmayacakları konusunda karar vermeye yetkindirler.

Menstrual Şişkinlik

Menstrual Şişkinlik

Şişkinlik, menstruasyonun erken dönem yaygın belirtilerinden biridir. Genelde karın bölgesinde hissedilen şişkinlik size kilo almışsınız gibi hissettirebilir; ağrıya sebep olabilir; rahat hareket etmenizi engelleyebilir. Genelde menstruasyondan 1-2 hafta önce başlayan Premenstrual Sendrom (PMS) belirtilerinden biri olan şişkinlik, kanama başladıktan 1-2 gün sonra kaybolur. PMS döneminde karında şişkinlikle beraber şu belirtiler de ortaya çıkabilir:

Ertesi Gün Hapı: Acil Gebelik Önleme

Ertesi Gün Hapı: Acil Gebelik Önleme

Ertes, Norlevo, Postpill One, Ella markaları ile eczanelerden reçetesiz temin edilebilen ertesi gün hapı, korunmasız seksten sonra gebelik önleyici olarak kullanılır. Eğer doğum kontrol yöntemi kullanılmamışsa ya da kullanılan yöntemde bir sıkıntı yaşandıysa cinsel birleşmeden sonraki birkaç gün içinde ağız yoluyla alınan tablet formundaki ilaç genelde gebelik önlemede başarılıdır ama her zaman etkili olmayabilir.

Etik Çok Eşlilik Nedir, Ne Değildir?

Etik Çok Eşlilik Nedir, Ne Değildir?

Doğadaki birçok hayvan türünü de hakkında konuşurken içine kattığımız, gıyaplarında örnek verdiğimiz bir mevzu bu: tek eşlilik ya da çok eşlilik. İnsan türü olarak bizler çok eşlilik ya da tek eşlilik seçimlerimizi içinde bulunduğumuz ortam içerisinde üstünlük sağlamak için yapmıyoruz; bazen kültürün dayatmasıyla kendimizi içinde buluyoruz bu kavramın, bazen de kendi hür irademizle dürüst bir şekilde benimsiyoruz. Çünkü insanı oluşturan ve var eden katmanların üst kısımlarında yer alan kültür ile alt kısımlarında yer alan biyoloji unsurunun çatışık birleşmesinden ötürü aslında ne tek eşliyiz ne de çok eşliyiz. Biz de şimdi kendi irademiz ve seçimimizle tercih ettiğimiz, kendimizi yakın hissettiğimiz etik çok eşliliği ya da diğer adıyla rızaya dayalı çok eşliliği konuşacağız.

 
#
Tamam