YUVALUNA | GİZEM ONAY

Hiçbirimiz aynı kalmayız. Zamanla herkes değişir, dönüşür; partnerlerimiz de. Dolayısıyla, ilişkiler de sürekli bir dönüşüm halindedir. “İlişkinin ilk zamanlarındaki yakınlığımız nereye gitti?” diye soran romantikler, Tom Robbins’in tabiriyle ‘aşkın büyük ve lezzetli bir pasta olduğunu’ ve bu pastadan dilimler aldıkça o pastanın tükeneceğini gözden kaçırıyorlardır.

Sürekli değişim-dönüşüm halinde olan iki kişinin yarattığı bir evrenin aynı kalması teoride imkansız. Ancak pratikte mümkün. Zaten teoride imkansız olup da pratikte mümkün olabilen her şey, bir ucundan aşkın imkansıza yakın doğasıyla bağlantılı olmalı!

Tom Robbins, ‘Ağaçkakan’ adlı romanında ‘aşkı kalıcı kılmayı kim biliyor?’ sorusundan yola çıkarak bize o büyük, lezzetli pastayı nasıl taze ve kalıcı hale getirebileceğimize dair birkaç tüyo veriyor. İşin sırrı, ‘mükemmel aşkı yaratmak yerine, vaktimizi mükemmel aşıklar arayarak heba ediyor’ olmamak.

Yazarları bir kenara alıp, ilişki ve seks terapistlerine de kulak verelim: İlişkide yakınlığı kalıcı kılmak için neler yapabiliriz? Mükemmel aşkı yaratmanın minik ve lezzetli adımları neler olabilir?

  1. Kendine İyi Bak

Başkalarıyla olan ilişkilerimizin önemli bir kısmını, iç dünyamızdaki halimiz oluşturur. Kendimizle olan ilişkimiz, kurduğumuz ilişkileri doğrudan etkiler. Kendi ihtiyaçlarımızın farkında olmak ve bu ihtiyaçları giderebilmek, davranışlarımıza ve kararlarımıza şefkatle yaklaşabilmek, kişisel gelişimimize özen göstermek; tüm bunlar sadece bizi daha mutlu ve keyifli biri yapmaz, ilişkilerimize de bolca yıldız tozu serper. 

Uncompromising Intimacy kitabının yazarı ve ilişki uzmanı Dr. Alexandra Stockwell,  “İlişkide yakınlık, bir ilişkinin yükten ziyade besleyici olmasını sağlayan faktörlerden biridir" diyor ve ekliyor: “kendini yenilemeye yönelik aktiviteler yapmak, herhangi birini daha iyi bir partnere dönüştürebilir. İlişkide daha açık, ulaşılabilir ve daha az tetiklenen biri olmanızı sağlar.” Bu aktiviteler ihtiyaç duydukça yürüyüşe çıkmak, egzersiz veya yoga yapmak, iyi beslenmek, hobi aktiviteleri için zaman ayırmak da dahil, bize iyi gelen herhangi bir şey olabilir.

İç dünyanızda ne kadar dengeli, şefkatli ve keyifli olabilirseniz, ilişkinizde de mutlu olma ihtimaliniz aynı oranda artar!

  1. Soru Sormaktan Vazgeçme

Pek sevgili bir çift arkadaşım, zorlandıkları bir dönemde ‘fikrini mi değiştirdin?’ sorusunu sormayı alışkanlık haline getirmelerinin evliliklerini kurtardıklarını anlatmıştı. Çünkü artık birbirlerine ‘sen böyle değildin!’, ‘sen böyle yapmazdın!’, ‘bunu senden beklemezdim!’ gibi şeyler söylemeyi bırakmışlardı.

Değişim-dönüşüm çarkının durmaksızın döndüğünü daima hatırlayarak, çiftlerin birbirine soru sormaya ve birbirlerini tanımaya devam etmeleri, ilişkide yakınlığı ve merakı sürekli kılmanın yollarından biri. Dr. Alexandra Stockwell, şu soruları çeşitlendirmenin faydalı olabileceğini söylüyor:

Tanıştığımız zamandan bu yana, hayatta neler değişti?

Sihirli bir değneğin olsaydı hayatımızda neyi değiştirmek isterdin?

Bugünlerde neler hayal ediyorsun?

Bugünlerde işyerinde nasıl zorluklar var? Onlardan neler öğrenebiliriz sence?

Gerisi hayal gücünüze kalmış. İlişkiyi ve yakınlığı ‘güncellemenin’ en iyi yollarından biri, güncel sorular sormak. Yıllar önce söylenen ve hissedilen şeylerin aynı kalmayabileceğini kabullenmek, kalbi dönüşüme açmanın en hayırlı yolu.

  1. Bir ‘Kontrol Kodu’ Yarat

Birine durup durup ‘iyi misin?’ diye sormak bir süre sonra sinirleri bozmaya başlayabilir. Bunun yerine, partnerinizle ilişkiyle ilgili bir sorun olabileceğini düşündüğünüzde kullanacağınız bir kod belirleyin. Seks eğitmeni ve yakınlık koçu Davia Frost, kontrol etme ihtiyacı duyduğunuzda kullanacağınız size özel bir soru belirlemenin işleri çok kolaylaştıracağını söylüyor. Yaratıcılığınıza güvenin ve “Zihinsel Kontrol Zamanı” ya da “Aklım Nerelerde Geziyor” gibi bir tabir uydurun, her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol etme ihtiyacınızı resmileştirin.

  1. Yavaşla!

Yakınlık aceleye gelmez. Özellikle fiziksel yakınlığı arttırmak için, yavaş hareketlerle ilerlemek hemen hemen her zaman çok işe yarar. Dans eder gibi birbirine dokunmak, birlikte mastürbasyon yapmak, uzun uzun öpüşmek; kelimenin tam anlamıyla birbirinizle yakınlaşmanız için harika fikirler. Yine yaratıcılığınızı konuşturun ve birlikte yavaş yavaş yapmaktan keyif alacağınız cinsel aktiviteleri bulun. Bunu planlamanızda hiçbir sakınca yok! ‘Haydi biraz yavaşlayalım’ diyerek sarılmaya başlayın, gerisi gelecektir!

Kaynak:

https://www.shape.com/lifestyle/sex-and-love/how-to-build-intimacy-with-partnerDUYGU İSLAMOĞLU

DUYGU İSLAMOĞLU

Yuvaluna İçerik Direktörü Duygu İslamoğlu, yaklaşık 10 yıldır kadın sağlığı, hamilelik ve çeşitli kadın meseleleri üzerine araştırıyor, yazıyor, haberler hazırlıyor. Aynı zamanda ailelere doula olarak hizmet veriyor, İçsel Doğum Doula Eğitimi’nin mentor ve eğitmen ekibinde yer alıyor. Yaşamın başladığı anın sihri karşısında her seferinde dili tutuluyor!

 
#
Tamam