YUVALUNA | GİZEM ONAY

İYİLİK

EN GÜNCEL YAZILAR

Vajinal Akıntı: Hangisi Normal, Hangisi Değil?

Vajinal Akıntı: Hangisi Normal, Hangisi Değil?

Vajinal akıntı, vajinası olan hemen herkeste görülen genellikle normal ve fizyolojik bir durumdur. Vajinal akıntılar vücudun kendini yenileme, temizleme ve korunma yöntemi olarak görülebilir. Sağlıklı bireyler için, cinsel uyarım olduğunda veya yumurtlama dönemlerinde akıntının artması normaldir. Vajinal akıntıdan bahsedildiğinde aklımıza ilk gelen herhangi bir rahatsızlık sebebiyle normal olmayan akıntı türleri de olsa, aslında birçok akıntı türü mevcuttur.

Menstrual Şişkinlik

Menstrual Şişkinlik

Şişkinlik, menstruasyonun erken dönem yaygın belirtilerinden biridir. Genelde karın bölgesinde hissedilen şişkinlik size kilo almışsınız gibi hissettirebilir; ağrıya sebep olabilir; rahat hareket etmenizi engelleyebilir. Genelde menstruasyondan 1-2 hafta önce başlayan Premenstrual Sendrom (PMS) belirtilerinden biri olan şişkinlik, kanama başladıktan 1-2 gün sonra kaybolur. PMS döneminde karında şişkinlikle beraber şu belirtiler de ortaya çıkabilir:

Ertesi Gün Hapı: Acil Gebelik Önleme

Ertesi Gün Hapı: Acil Gebelik Önleme

Ertes, Norlevo, Postpill One, Ella markaları ile eczanelerden reçetesiz temin edilebilen ertesi gün hapı, korunmasız seksten sonra gebelik önleyici olarak kullanılır. Eğer doğum kontrol yöntemi kullanılmamışsa ya da kullanılan yöntemde bir sıkıntı yaşandıysa cinsel birleşmeden sonraki birkaç gün içinde ağız yoluyla alınan tablet formundaki ilaç genelde gebelik önlemede başarılıdır ama her zaman etkili olmayabilir.

Bach Çiçek Terapisi

Bach Çiçek Terapisi

Dr. Edward Bach, 1886-1936 yılları arasında İngiltere’de yaşamış bir tıp doktoru. Uzun yıllar Batı tıbbına sağladığı destekler sonrasında 1918-1922 arasında Londra Homeopati Hastanesi’nde çalışmaya başlıyor. Homeopatideki “suyun bilgi taşıma kapasitesi” üzerinde çalışmalar yaparak, fiziksel bedenin rahatsızlanmadan önce kişinin duygusal olarak hastalandığını ve bu duygu durumlarının da belli çiçeklerinin özleri kullanıldığında düzelebileceğini keşfediyor. Çalışmaları geniş kitleler ve saygın kurumlarca dikkat çekiyor ve etkinliği kabul ediliyor. Böylelikle 38 farklı çiçek özünün hangi duygu durumlarına iyi geldiği listelenerek, o zamandan bu zamana aktarılıyor ve destek tedavi olarak “Bach Çiçek Terapisi” birçok ülkede tanınıp kullanılır hale geliyor.

Serviks (Rahim Ağzı) Hakkında Her Şey

Serviks (Rahim Ağzı) Hakkında Her Şey

Serviks rahmin bir parçasıdır- vajinaya doğru geçit işlevi gören rahmin alt kısmındaki yaklaşık 2-3 cm uzunluğundaki silindirik yapıdır. Serviks her zaman dümdüz bir şekilde vajinaya uzanmaz, rahmin nerede olduğuna bağlı olarak farklı açılarda konumlanabilir. Rahim bedenimizde tamamen sabit olmadığı için doğal olarak serviks de hareket eder. Sıkı ya da gevşek bağ dokuları, menstrual döngü ve hamilelik, serviksin bedenimizdeki konumunu sürekli değiştirir.

Seks yaptığımda neden ağrım/acım oluyor?

Seks yaptığımda neden ağrım/acım oluyor?

Ağrı hiç de nadir değildir ve tedavi edilebilirdir. Ne kadar çok insanın bel ağrısından, baş ağrısından ya da karın ağrısından şikâyetçi olduğunu bir düşünün. Bu sorunların teşhis ve tedavisi için ne kadar çaba harcandığını hayal edin. O halde neden kadınların cinsel ağrılarını tartışmak ve tedavi etmek konusunda bu kadar açık olamıyoruz?

2021 Beslenme Trendleri

2021 Beslenme Trendleri

2020 her birimizin hayatında derin izler bırakan cok zor bir yıl oldu. Sağlık, ekonomi, eğitim, ilişkiler, cinsellik; bu sene resmen hayatımızı oluşturan ana konuların hepsini etkilemenin de ötesinde, tamamen değiştirdi. En basit şeyler dahi değişti, sarılmalarımızın, görüşmelerimizin, toplantıların, flörtleşmenin şekli biçimden biçime girdi.

Doula Nedir, Ne Değildir?

Doula Nedir,
Ne Değildir?

Klaus, Kennell, Robertson ve Sosa, bu keşfin ardından bir yardımcının/hizmetçinin doğum sürecini etkilemesinden yola çıkarak, bu desteği sağlaması için bazı profesyoneller görevlendirdiler ve bu görevlilere eski Yunanca’da ‘hizmetçi kadın’ anlamına gelen ‘doula’ adını verdiler.

Smear Testi̇ Nedi̇r?

Smear Testi̇ Nedi̇r?

Smear testi, rahim ağzı (serviks) için yapılan bir taramadır. Özellikle rahim ağzı kanseri riskini ölçmek için kullanılmaktadır. Kanser öncesi doku değişikliklerini tespit etmede oldukça başarılı olan bu test, kanserli hücreleri de tespit edebilir.

HPV (Human Papilloma Virus) Nedir?

HPV (Human Papilloma Virus) Nedir?

HPV (İnsan Papilloma Virüsü), insanlar arasında ciltten cilde temas yoluyla geçen viral bir enfeksiyondur. Cinsel yollarla bulaşan ve cinsel organları, ağız içini veya boğazı etkileyebilen 100'den fazla HPV çeşidi bulunmaktadır.

Menstrual Kap Nedir?

Menstrual Kap Nedir?

Menstrual kap -ya da diğer adıyla adet kabı-, yeniden kullanılabilir özelliğe sahip, genellikle silikon ya da kauçuk gibi yumuşak bir malzemeden üretilen bir menstrual üründür.

Kegel Egzersizi Nedir?

Kegel Egzersizi Nedir?

1940'larda Dr. Arnold Kegel tarafından idrar tutamama sorunu yaşayan kadınlara yardım etmek için keşfedilmiş olan Kegel egzersizleri, pelvik taban kaslarını güçlendirerek pelvik bölgedeki organların sağlığını desteklemek için tasarlanmıştır.

 
#
Tamam