YUVALUNA | GİZEM ONAY

HAZ

EN GÜNCEL YAZILAR

Spontane ve Duyarlı Arzu: Aralarındaki Fark Nedir?

Spontane ve Duyarlı Arzu: Aralarındaki Fark Nedir?

Arzu, tıpkı parmak izi gibi kişiye özeldir, kendi cinsel örüntümüzün farkına varmak hayat boyu devam eden bir keşfetme süreci olabilir. Öte yandan bizi nelerin heyecanlandırdığına yakından bakarak meseleyi daha basit bir hale getirmek mümkündür.

Bedenimizin Haz Kimyasalları Rehberi

Bedenimizin Haz Kimyasalları Rehberi

Orgazm, sarılmak, öpüşmek ve haz ile ilgili okumalar yaptığınızda beynin nasıl da “iyi hissettiren” kimyasallarla dolup taştığı ile ilgili söylemlerle sık karşılaşırsınız. Belki “oksitosin” veya “dopamin” isimli vücut kimyasallarını duymuşsunuzdur. Bunlar cinsel hazzı deneyimlediğiniz sırada beynin ürettiği temel nörotransmitterlerden ikisidir.

Beş Duyu ve Seks

Beş Duyu ve Seks

Seks, doğal olarak duyusal bir deneyimdir; an içerisinde bağlantıyı ve keyfi zihnen ve fiziken nasıl tecrübe ettiğimizdir.

Engelli Olmak ve Cinsel Hayat

Engelli Olmak ve Cinsel Hayat

Engelli kişilerin bedenleri vardır ve bir bedene sahip birçok insan onlarla cinsel ilişki kurmaktan hoşlanırlar. Çünkü cinsel ilişki kurmak iyi hissettirir, eğlencelidir, başka insanlarla yakınlaşmaya olanak sağlar. Tıpkı bir bedene sahip diğer insanlar gibi engelli kişiler de otonomi sahibidir: ne zaman ve nasıl seks yapıp yapmayacakları konusunda karar vermeye yetkindirler.

Haz Haritalandırma Pratiği

Haz Haritalandırma Pratiği

Haz Haritalandırmasının amacı muazzam bir orgazm yaşamak değil -ki olursa da elbette öpüp başımıza koyuyoruz, ama hedef o değil! Onun yerine amacımız, bedenimizde neyin iyi hissettirdiğine dair fikir sahibi olmak.

Mastürbasyonun Faydaları

Mastürbasyonun Faydaları

Nasıl zevk alıyoruz, nereye dokununca daha heyecanlı hissediyoruz veya nerede uzun süre kalırsak hazzımızı arttırabiliyoruz? Mastürbasyon, kendimizi ve bedenimizi tanımanın en keyifli yoludur. 

Seks ve Penetrasyon

Seks ve Penetrasyon

Seks, penetrasyonu içerebilir veya içermeyebilir. Kadınların da erkekler gibi genellikle penetrasyon ile tatmin olduğu düşünülür. Dr.Laura Mintz, bu konuda yapmış olduğu araştırmalar ile kadınların sadece %4-18’inin penetrasyon ile orgazm olabildiğini söylüyor. 

Bilinçli Farkındalıkla Mastürbasyon Pratiği

Bilinçli Farkındalıkla Mastürbasyon Pratiği

Mastürbasyon çoğumuz için haz odaklı olmaktansa sonuç odaklı bir eylem. Bir düşünün. En son ne zaman dokundunuz kendinize? Ve bu dokunuş deneyiminden ne hatırlıyorsunuz? Yavaş ve zevkli miydi? Yoksa hızlı ve tahmin edilebilir bir deneyim miydi?

Cinsel Utanç ve Özşefkat

Cinsel Utanç ve Özşefkat

Cinsellikten daha derin ve komplike kaç mevzu var hayatta bilmem. Yüzeyde bir yerlerde aslında çok basit. Evet, bir memeli bedeninde yaşıyoruz, hayatta kalıyorsak üremek istiyoruz. Atalarımızın soyunu devam ettirme içgüdüsü ile türümüzü sürdürme güdüsü girift halde, seksi haz veren bir eylem olarak kodlayan beyin cevabımıza dönüşüyor.

Klitoral Orgazm İle İlgili Merak Edilenler

Klitoral Orgazm İle İlgili Merak Edilenler

Orgazm olamama sorunu ile ilgili hem her kadını ilgilendirebilen hem de her kadın özelinde ayrı ayrı araştırılacak birçok farklı sebepten bahsedilebilir. Ancak Dr. Laurie Mitz’in dediğine göre orgazm sorunlarına yol açan en önemli sebeplerden biri, penetrasyona (penisin vajinaya girmesine) gereğinden fazla önem verilmesi.

 
#
Tamam