YUVALUNA | GİZEM ONAY

EBEVEYN

Doula Nedir, Ne Değildir?

Doula Nedir,
Ne Değildir?

Klaus, Kennell, Robertson ve Sosa, bu keşfin ardından bir yardımcının/hizmetçinin doğum sürecini etkilemesinden yola çıkarak, bu desteği sağlaması için bazı profesyoneller görevlendirdiler ve bu görevlilere eski Yunanca’da ‘hizmetçi kadın’ anlamına gelen ‘doula’ adını verdiler.

Lohusa Depresyonu Nedir?

Lohusa Depresyonu Nedir?

Lohusa depresyonu, doğum sonrasında görülen rahatsızlıklar arasında oldukça yaygın. Türk Tabipler Birliği’nin bildirdiğine göre, annelerin yaklaşık %10 ila %15’i, doğum sonrasında depresyon belirtileri gösterebiliyor. Lohusa hüznü olarak durum ise her 5 kadından birinde görülebiliyor.

Hamilelik ve Doğumda Nefes

Hamilelik ve Doğumda Nefes

Hamilelikte ve doğumdan sonra yapılan nefes çalışmaları nefes alış ve verişlerin sert bir şekilde uzatılmasının kontrolü ya da manipülasyonu değildir. Nefes çalışmaları bunun yerine nefeslerin ritmik varlığıyla dans etmenin narin ve keskin bir yolunu sunar.

Belki de Bu Yıl Hayat, Daha Azı İçin Bizi Çağırıyordur 

Belki de Bu Yıl Hayat, Daha Azı İçin Bizi Çağırıyordur 

Hiçbirimiz daha önce pandemi döneminde ebeveyn olmadık. 500 yılda bir yaşanan pandeminin tam ortasındayız. Rakamla 500, yazıyla beş yüz… Atalarımız belki savaş ve yoksullukla mücadele ettiler, bizim yüzyıla düşen de bu oldu. Demesi kolay ama yaşaması, içinde olması o kadar da kolay değil. 

Doğum Sonrası İçin Haklar Kılavuzu

Doğum Sonrası İçin Haklar Kılavuzu

Gebelik de doğum da, Türkiye gibi ülkelerde son derece medikalize edilen ve her halükarda birer patoloji muamelesi gören durumlar. Her vaka için böyle olmasına gerek var mı? Gebelere “hasta” muamelesi yapılması yaşadığımız çağın sonucu. Oysa belki de hayatın en doğal karşılamalarından birine muhatabız.

 
#
Tamam