YUVALUNA | GİZEM ONAY

YAŞAM

İçinde Büyüyen Bilgi

İçinde Büyüyen Bilgi

Kendi üzerime çalışmak sağlıklı bir yönelim olsa da kendi üzerime çalıştıkça ortaya çıkacak o gelecekteki “iyileşmiş ben”e sürekli yatırım yapmak ne kadar hakiki bir varoluş?

2021 Beslenme Trendleri

2021 Beslenme Trendleri

2020 her birimizin hayatında derin izler bırakan cok zor bir yıl oldu. Sağlık, ekonomi, eğitim, ilişkiler, cinsellik; bu sene resmen hayatımızı oluşturan ana konuların hepsini etkilemenin de ötesinde, tamamen değiştirdi. En basit şeyler dahi değişti, sarılmalarımızın, görüşmelerimizin, toplantıların, flörtleşmenin şekli biçimden biçime girdi.

Biz Cemaati Diye Bir Şey Var ve Ben Onun Bir Parçasıyım

Biz Cemaati Diye Bir Şey Var ve Ben Onun Bir Parçasıyım

Yıllarca kendimi herhangi bir topluluğun parçası gibi hissetmeye çalıştım, olmadı. Çocukken komşunun çocukları ile kapı önünde oynamadım, alıp başımı parka gittim. Okuldaki çalışkan veya tembellerden olmadım, camdan bakıp hayal kurmayı tercih ettim. Lisede popüler erkeklerle flört eden havalı kızlarla da yan yana görülmedim.

Toplumsal Cinsiyet Nedir?

Toplumsal Cinsiyet Nedir?

İnsanlık, varlığından bu yana çevresinde gördüğü her şeyi tanımlama ve sınıflandırma eğilimde olmuştur. Doğayı sınıflandırdığında fayda sağlayan ya da tehlikelere karşı kendini koruyabilen insan, sosyal ve ekonomik gelişmeler gösterdikçe, iktidar ve hiyerarşi ilişkilerinden yola çıkarak diğer bireyleri yaş, cinsiyet, ırk veya sosyal statüsüne göre sınıflandırmıştır.

Beden Olumlama (Body Positivity) Nedi̇r?

Beden Olumlama (Body Positivity) Nedi̇r?

Beden olumlama, ilk olarak fazla kilolu kişileri psikolojik olarak güçlendirmek amacıyla ortaya çıkmış, daha sonra fiziksel bedenin toplum tarafından dayatıldığı haline karşı çıkmak ve dönüştürmek üzere ilerlemiş bir harekettir.

 
#
Tamam