YUVALUNA | GİZEM ONAY

YAŞAM

Zamanın Ruhunu Okuma - 2

Zamanın Ruhunu Okuma - 2

Genişleme, büyüme ile daralma, küçülme zıt prensiplerini temsil eden bu iki gezegen; Jüpiter ve Satürn, beraber zamanın ruhuna çeltikler atıyorlar. Zamanın Ruhu I yazımda bahsettiğim gibi Satürn Kova’da özgürlüğe ve bağımsızlığa, başka türlüsü mümkün’e işaret ederken, Koç Jüpiter varoluşu ve kendini deneyimlemenin, keşfetmenin büyüsüne çağırıyor bizi. İkinci yazımızda 2023'ün bahar aylarına kadar zamanının ruhunu okuyoruz.

Zamanın Ruhunu Okuma - 1

Zamanın Ruhunu Okuma - 1

Zamanının ruhunu okumak için iki gezegenin rehberliğini yanımıza alacağız : Satürn ve Jüpiter. Yaşamın birbirine zıt prensiplerini temsil eden bu ikilinin yeryüzündeki yansımalarının izini süreceğiz.

Cinsel İlişki Sonrası Gelen Hüzün Hissi

Cinsel İlişki Sonrası Gelen Hüzün Hissi

Sizin için keyifli ve tatmin edici olsa bile cinsel ilişki sonrasında kendinizi gerginlik ve üzüntü gibi duygular içinde bulduğunuz zamanlar oluyor mu? Eğer öyleyse yalnız olmadığınızı hatırlatalım: daha çok kadınların yaşadığı bu duygu durumu, Cinsel İlişki Sonrası Hüzün (post-coital tristesse) olarak adlandırılıyor ve oldukça yaygın.

Engelli Olmak ve Cinsel Hayat

Engelli Olmak ve Cinsel Hayat

Engelli kişilerin bedenleri vardır ve bir bedene sahip birçok insan onlarla cinsel ilişki kurmaktan hoşlanırlar. Çünkü cinsel ilişki kurmak iyi hissettirir, eğlencelidir, başka insanlarla yakınlaşmaya olanak sağlar. Tıpkı bir bedene sahip diğer insanlar gibi engelli kişiler de otonomi sahibidir: ne zaman ve nasıl seks yapıp yapmayacakları konusunda karar vermeye yetkindirler.

Duygusal Yeme ve Yemek Bağımlılığı

Duygusal Yeme ve Yemek Bağımlılığı

Kilo almanın psikolojiyi bozması, psikolojiyi düzelten en etkili şeyin de yemek yemek olarak düşünülmesi..belki de hayatın en büyük paradokslarından biri! Özellikle stresli bir toplantıdan ve/veya yoğun bir günün sonunda tam ayağınızı uzatıp oturacakken birden bire tekrar ayağa kalkıp evde abur cubur ne bulursanız bir tabağa doldurup tekrar oturduğunuz oluyor mu?

Ertesi Gün Hapı: Acil Gebelik Önleme

Ertesi Gün Hapı: Acil Gebelik Önleme

Ertes, Norlevo, Postpill One, Ella markaları ile eczanelerden reçetesiz temin edilebilen ertesi gün hapı, korunmasız seksten sonra gebelik önleyici olarak kullanılır. Eğer doğum kontrol yöntemi kullanılmamışsa ya da kullanılan yöntemde bir sıkıntı yaşandıysa cinsel birleşmeden sonraki birkaç gün içinde ağız yoluyla alınan tablet formundaki ilaç genelde gebelik önlemede başarılıdır ama her zaman etkili olmayabilir.

Bach Çiçek Terapisi

Bach Çiçek Terapisi

Dr. Edward Bach, 1886-1936 yılları arasında İngiltere’de yaşamış bir tıp doktoru. Uzun yıllar Batı tıbbına sağladığı destekler sonrasında 1918-1922 arasında Londra Homeopati Hastanesi’nde çalışmaya başlıyor. Homeopatideki “suyun bilgi taşıma kapasitesi” üzerinde çalışmalar yaparak, fiziksel bedenin rahatsızlanmadan önce kişinin duygusal olarak hastalandığını ve bu duygu durumlarının da belli çiçeklerinin özleri kullanıldığında düzelebileceğini keşfediyor. Çalışmaları geniş kitleler ve saygın kurumlarca dikkat çekiyor ve etkinliği kabul ediliyor. Böylelikle 38 farklı çiçek özünün hangi duygu durumlarına iyi geldiği listelenerek, o zamandan bu zamana aktarılıyor ve destek tedavi olarak “Bach Çiçek Terapisi” birçok ülkede tanınıp kullanılır hale geliyor.

İçinde Büyüyen Bilgi

İçinde Büyüyen Bilgi

Kendi üzerime çalışmak sağlıklı bir yönelim olsa da kendi üzerime çalıştıkça ortaya çıkacak o gelecekteki “iyileşmiş ben”e sürekli yatırım yapmak ne kadar hakiki bir varoluş?

 
#
Tamam