YUVALUNA | GİZEM ONAY

Kendilik deneyimi ego için her zaman bir yenilgidir, diyor Jung. Bunun Jüpiter-Koç enerjisi ile doğrudan bir bağlantısı var. En azından benim baktığım yerden öyle görünüyor. Kendilik deneyimine giden yol cesaret talep ediyor. Aşina olduğun yerden çıkmayı ve keşiflere yelken açmayı gerektiriyor. İşte burası tam anlamıyla Koç’un ateşli suları. Ego için neden bir yenilgi olduğu kısmı ise maceraya atılmak istemeyen, konfor alanında bildiği şekilde var olmak isteyen yönü ile ilgili. Bizi korumaya almak istiyor. Anayoldan çıkmamızı, patikalara uğramamızı, kendi yolumuzu bulmamızı istemiyor. Kendilik deneyimi ise her daim anayolun dışında bir yerde vücut buluyor. Patikalara sapmamız, kaybolmamız, bilmediğimiz yöntemleri denememiz gerekiyor ki “kendim” dediğimiz şeyi keşfedelim.

Jüpiter’in Koç burcundaki seyri işte bu keşfin zamanı geldi çattı diyor.  Kendimiz olmanın da öncelikle anayoldan çıkmakla, oradan çıkacak cesareti göstermekle başladığına işaret ediyor. Kendim olmak ne demek bilmiyorum diyenlere aşina olduğun yaşamın çeperlerini ittir, halkalarını genişlet diyor. Bu da inançlarını, değerlerini, alışkanlıklarını, yaşama dair anlayışlarını şöyle bir sarsmak demek oluyor. Bunlar gerçekten bana mi ait, yoksa anayolda ilerlemenin zorunlukları mı?

Bir başka deyişle korkuya rağmen yapmak var zamanın ruhunda. Ruhunu ve bedenini sömüren her ne var ise ona katlanmak zorunda değilsin. Bir tarafın bildiğin toprakların dışına çıkmanın, halkalarını genişletmenin bir bedeli olduğunu fısıldasa da ona bunu yapmamanın da bir bedeli olduğunu hatırlatma zamanı. 

Jüpiter, psişemizde ve kolektif hafızamızda bilginin nasıl bilgeliğe dönüştürüleceğini sembolize ediyor. Koç burcundayken bilgiyi ancak kendi öznel deneyimimiz vasıtasıyla bilgeliğe dönüştürebiliyoruz. İstediğin kadar kitaplardan, düşünürlerden, gurulardan, bilgelerden ilhamlar al, kendi deneyiminle de keşfedemiyorsan bir data ya da teori olarak kalmaya devam ediyor. Zamanın ruhu bizi eyleme geçmeye davet ediyor. Bilginin bilgeliğe dönüşmesi onu eylemekten geçiyor. 

Genişleme, büyüme ile daralma, küçülme zıt prensiplerini temsil eden bu iki gezegen; Jüpiter ve Satürn, beraber zamanın ruhuna çeltikler atıyorlar. Zamanın Ruhu I yazımda bahsettiğim gibi Satürn Kova’da özgürlüğe ve bağımsızlığa, başka türlüsü mümkün’e işaret ederken, Koç Jüpiter varoluşu ve kendini deneyimlemenin, keşfetmenin büyüsüne çağırıyor bizi. Element olarak iki burç da eril prensipleri vurguluyor. Bu da özgürce deneyimlemenin önündeki engellere yönelik güçlü ve aktif bir başkaldırı enerjisi olarak dikkat çekiyor. 

Jüpiter’in 17 Mayıs 2023’e kadar Koç Burcunda, Satürn’ünde 8 Mart’ 2023’e kadar Kova burcunda kalacağını göz önünde bulundurursak 2023’ün bahar aylarına kadar zamanın ruhunun fısıldadıklarından duyduklarım bunlar. Ve şiiri de bu olsun derim; 

“Hayatımı genişleyen halkalar içre yaşarım ben, 

nesneler üzre açılan birim birim.

Sonuncuyu, belki, başarmak gelmez elimden; 

fakat denemek isterim.”

Rilke

EDA OCAK

EDA OCAK

Keyif ve merakının izinde giderek Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı lisans bölümünün ardından, Batı ve Çağdaş Sanat Tarihi üzerine yüksek lisansı yaptı. Yazarların, müzisyenlerin, şairlerin, ressamların, kaçık ve meczupların dünyasında gezindiği bu yıllarda, bir yandan da dünyanın her yerinden gelen öğrencilerine Türkçe öğretti.

 
#
Tamam