YUVALUNA | GİZEM ONAY

Eğer daha önce duymadıysanız söylüyoruz: Mayıs ayı uluslararası mastürbasyon ayı!

Mastürbasyonu destekleyen ve mastürbasyondan yana kimseler olarak, kendi bedenlerimizle olan cinsel ilişkilerimizin bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz en önemli cinsel ilişkiler olduğuna inanıyoruz ve eğer cinsel iyileşme ve özgürleşme yolunda bir yolculuğa çıkmak istiyorsak bu ilişkinin oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz.

Herkes mastürbasyon yapmaz; kimine göre mastürbasyon uygun değildir, kimine göre de yapmaktan hoşlandıkları ya da bedenlerinin hoşlandığı bir şey değildir. Bunda utanılacak bir şey yoktur.
Birçok insan mastürbasyon yapmıyor çünkü bunun kötü/yanlış olduğunu düşünüyor ya da sonuna kadar gitmeyi engelleyebilecek söylemler yüzünden utanç duyuyor. Kimisi için de bu sadece bir utanç meselesi değil, aynı zamanda daha önceki tecrübeleri yüzünden ortaya çıkan bir travma meselesi de olabilir. Hatta mastürbasyon pratiğinin nasıl olması gerektiğini bilmemek, vibratör kullanma zorunluluğu hissetmek, seks oyuncakları olmadan yapılması gereken bir eylem olduğuna kendini zorlamak ya da her seferinde orgazma erişilmesi gerekiyormuş gibi düşünmek konusunda kendilerine ve bedenlerine çok fazla yük yüklemiş olmalarıyla ilgili de olabilir.

Mastürbasyon yapmayanlardan ama yapmayı dileyenlerden en yaygın duyduğumuz şey ise yaşadıkları utanç duygusunun dini bir temele dayanıyor olması. İnsanlara öğretilen şey; mastürbasyon yapmamaları gerektiği, bunun günah olduğu ve eğer cehennemde yanmak istemiyorlarsa bunu yapmaktan kaçınmalarıdır. Pek çoğumuz benzer söylemlerle yetişmiş olarak, bu tarz şeyleri aşmanın gerçekten yıllar aldığını söylemek mümkün.

Mastürbasyon yapmamak üzerine genel olarak duyduğumuz diğer yaygın söylemler ise insanların cinsel enerjilerini partnerleri için saklamak istemeleri ya da kendileriyle sevişmenin cinsel sadakate ihanet ettiği düşüncesi. Bu konuların ergenlik yıllarımızda kalmış olması gerekirken hâlâ bir şekilde yaşanabiliyor olması bize çok şey anlatıyor.

Bizi kendimizle sağlıklı ve haz dolu bir iletişim kurmaktan alıkoyan ya da vazgeçiren şey işte bahsedilen tüm bu hikayelerdir. Bununla birlikte kendimizle sağlıklı ve haz dolu bir iletişim kurmaya öncelikle bu saçma hikayelere meydan okuyarak ve farkına vararak sonrasında ise yeni hikayeler oluşturarak başlayabiliriz.

Sizi engelleyen şey belki kendi bedeninizle bu denli samimi bir ilişkide bulunuyor olmak, cinsel bir travma yaşamış olmak ya da belki de bedeninizin şeklinden memnun olmamak olabilir. Ancak problem her ne ise, yapacağımız paylaşımlar bu problemleri çözebilir, kendi ellerinizle cinselliğe ulaşıp keyif almanızı sağlayabilir.

İlk adım, mastürbasyon hakkındaki negatif düşünceleriniz üzerine derinlemesine bir araştırma yapmak olabilir.

Mesela mastürbasyon hakkında size neler anlatıldı? Anlatılan bu hikayeler kimden/nereden geliyor? Bu düşünceleri kafanıza ve bedenize kim sokuyor? Tüm bunların başlangıç noktasını kesin olarak söyleyebilir misiniz?

Bu sorulara cevap vermek ve onlarla yüzleşmek zorlayıcı olabilir çünkü bu hikayelerin başlangıç noktaları hiç de sevimli olmayacaktır. Ancak problemlerin köküne inmek onları çözmeniz açısından faydalı olacaktır.

Eğer mastürbasyon yapmak hakkında iyi şeyler düşünmeye başlamak istiyorsanız, bu soruları kendinize sorun ve yüzleşin. Notlar alın, hangi anıların su üstüne çıktığına bakın, anlatılan ilk hikayeden sonra başka hangi hikayelerin dallanıp budaklandığını keşfedin. Çünkü bu tip şeyler, farkında olmadığımız kadar çok derinden geliyor olabilir, bu sebeple problemlerinizin çıkış kaynaklarını anlamak ve nereden geldiğini keşfetmek için kendinize zaman tanıyın.

Hikayelerin nereden geldiğini anladığınız zaman biraz daha derine inip kendinize şu soruyu sorun: “Mastürbasyon hakkında anlatılan bu hikayelere hangi noktada inandım?” Ya da, “bu hikayeleri gerçek olarak kabul etmek nasıl bedenimle kurmak istediğim ilişkiyi engelledi? Başka insanlarla kurduğum cinsel ilişkiyi nasıl etkiledi?” Bu tip hikayeler maalesef biz kendi kendimize yatakta çıplak bir şekilde yatarken ortaya çıkmaz, yatakta başkalarıyla erotik zamanlar yaşadığımız o anlarda çıkıp gelirler. Belki hep aynı şekillerde değil ama bir şekilde hep ortaya çıkarlar.

Peki, mastürbasyon hakkında anlatılan o hikayeler sizi nasıl etkiliyor? Kendi bedeninizi ve cinselliğinizi anlama şeklinize nasıl etki ediyor? Cevapları bulmak için kendinize biraz zaman tanıyın ve bunların nereden geldiğini anlamaya çalışın. Bunların hepsi bu yolda birer bilgidir! Kendinizi gözlemleyin. Tüm bu bilgilere sahip olmak, yeni hikayeler yaratmanızda size yardımcı olacaktır.

Bu soruları sorup belli cevaplar elde ettikten sonra ikinci adım olarak kendinize şu soruyu sorun: “Bu hikayeler doğru mu?” Şöyle ilerleyebilirsiniz mesela bu noktada: “Bana mastürbasyonun hep günah olduğunu söylediler, bu doğru mu? Peki ya ben mastürbasyon yapmanın günah olduğuna inanıyor muyum?”

Bu soruları kendinize sorduğunuz an bazı şeyler değişebilir çünkü bu tarz şeylere otomatik olarak ya da bir alışkanlığın getirisi olarak doğrudan inanıyoruz, bunların gerçekten doğru ya da tüm kalbimizle inanıp inanmayacağımız şeyler olup olmadığını durup düşünmüyoruz. Şu soruyu da sorun kendinize: “Evet, bana söylenen şeyler bunlar ama peki ya ben bunların doğru olduğuna inanıyor muyum?” Çoğu zaman cevap “hayır” olacaktır.

Bazen bu sorulara verdiğimiz cevap, “evet, doğru” olabilir. Yine de bu savımızı çürütmek için şu soruyu sorabiliriz: “Bu hikayede doğru olan tam olarak ne?” Ya da “Bunun doğru olduğuna inanmamı sağlayan ne ya da kim?”

Bu noktada soruların cevapları çok derin olabilir, çok fazla üzerinize gelmemekte fayda var. Unutmayın, bu soruları sormanızın sebebi, bir iyileşme süreci başlatmaktır.

Bu hikayelerin sizi getirdiği cinsel utancın doğru bir şey olmadığını bildiğiniz sürece, bu hikayelere inanmamayı seçebilirsiniz. Bundan sonra ise işte en keyifli kısım başlayacak; size anlatılanlara inanmak yok, kendinizin inanmayı seçeceği yeni hikayeler yaratmak var!

Tüm o eski hikayeler yerine neye inanacağınızı siz seçin.

Mastürbasyon hakkında neye inanmak istiyorsunuz?

Kendinize dair sevginizi göstermenin güzel bir yolu olabilir belki, belki de cinselliğinizi keşfetmenin güvenli bir yoludur mastürbasyon. Her ne olursa olsun “Ben” ile başlayan olumlama cümlelerinizi şimdiki zamanda yazın. Örneğin şöyle başlayabilirsiniz:

“Ben, bedenime sevgi ve ilgi göstermek için mastürbasyon yapıyorum”.
“Ben, haz ile olan ilişkimi beslemek için mastürbasyon yapıyorum”.
“Ben, erotik yanımla ilişki kurmak için mastürbasyon yapıyorum”.

Elbette yaratacağınız bu yeni hikayeleri yaşamaya başlamak için mastürbasyon yapmaya başlamayı seçmek çok iyi olur! Eski hikayeleri bir kenara atmak gibisi yoktur ancak bunu sadece bu yola baş koymaya niyet ederek yapabilirsiniz.

Lula Belle şöyle der: “İçinizden gelmeden hiçbir şey yapmayın”.

Şimdi, yarattığınız hikayeye ve niyetlere inanmanın zamanı olduğu için bir sonraki adım mastürbasyon yapmak olacaktır. Mastürbasyon yapmaya başlamadan önce, yaparken ve sonrasında niyetlerinizi ve hikayelerinizi içinizden tekrarlayın. Olumlama yapmak, ulaşmak istediğimiz enerjiyi bize getirmek için bir çeşit büyü gibidir. Yani bu olumlamalar cinselliğimizi özgürleştirmek ve iyileştirmek için yaptığımız büyülerdir.

Son olarak birkaç ipucu daha vermek isteriz; nazikçe ve sevgiyle mastürbasyon yapın, cinsellik içermeyen dokunuşlarla dokunun kendinize. Bazen kendimizle sağlıklı bir cinsel ilişki kurmamızı engelleyen şey, kendimize dokunmanın ne kadar yüce hissettirdiğidir, özellikle de eğer daha önce hiç utanç hikayeleri olmadan yapmadıysak. İşte bu yüzden, ellerinizi kullanarak bedeninizin hislerine kulak verip onu öğrenmeye başlayın ve bedeninizle cinsel bağlamın dışında da yeni bağlar kurun.

Seda Sevinç

Çeviri: https://www.evyanwhitney.com/transcription-ep-50

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Yalnızlığım Benim Sidikli Sevgilim

Yalnızlığım Benim Sidikli Sevgilim

Şöyle gıcır gıcır bi eski zaman arabası hayal edin. Gövdesi lacivert, kaportaları parlak gümüş, ayna gibi parlıyor asıldığı halatlarla, gemiden limana inerken.

Cinsel Utanç ve Özşefkat

Cinsel Utanç ve Özşefkat

Cinsellikten daha derin ve komplike kaç mevzu var hayatta bilmem. Yüzeyde bir yerlerde aslında çok basit. Evet, bir memeli bedeninde yaşıyoruz, hayatta kalıyorsak üremek istiyoruz. Atalarımızın soyunu devam ettirme içgüdüsü ile türümüzü sürdürme güdüsü girift halde, seksi haz veren bir eylem olarak kodlayan beyin cevabımıza dönüşüyor.

Seks Pozitif Tutum

Seks Pozitif Tutum

Cinsellikle aranız nasıl? Seks hayatınızın nasıl olduğundan bahsetmiyoruz: Cinsellikle ilgili tutumunuz, cinselliğe yaklaşımınız nasıl?

 
#
Tamam