YUVALUNA | GİZEM ONAY

Serviks rahmin bir parçasıdır. Vajinaya doğru geçit işlevi gören rahmin alt kısmındaki yaklaşık 2-3 cm uzunluğundaki silindirik yapıdır. Serviks her zaman dümdüz bir şekilde vajinaya uzanmaz, rahmin nerede olduğuna bağlı olarak farklı açılarda konumlanabilir. Rahim bedenimizde tamamen sabit olmadığı için doğal olarak serviks de hareket eder. Sıkı ya da gevşek bağ dokuları, menstrual döngü ve hamilelik, serviksin bedenimizdeki konumunu sürekli değiştirir.

Sürekli bir değişim içindedir. Döngünüzde nerede olduğunuza bağlı olarak serviksin konumu değişkenlik gösterir. Serviks döngü kanamanız boyunca daha alçak bir konumda olur, dokusu biraz daha sıkı hale gelir (tıpkı burun ucu gibi). Bu dönemde kanın akışına olanak vermek için servikste hafif bir açıklık olur. Kanamanız sona erdiğinde alçak konumda ve sert kalmaya devam eder ama sıkıca kapanır. Yumurtlama döneminize yaklaştıkça vajinanın üst kısmına doğru yükselir; yumuşak ve nemli olur. Yumurtlama sürecindeyse serviks yumuşak (dudaklarınız gibi), açık ve çok nemli olur. Yumurtlamadan sonra, sonraki menstural kanamaya hazırlanırcasına, tekrar aşağıya doğru iner, nispeten sertleşir ve kapanır.

Doğurganlığınız hakkında işaretler verir. Serviksteki değişimler doğurgan dönemleriniz hakkında göstergeler olarak okunabilir. Serviksinizin yukarıda ve yumuşak olduğu zamanlar en doğurgan zamanlarınızdır. Eğer çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız, bu dönem döllenme için oldukça elverişli bir zamandır.

Oldukça hassas bir bölgedir. Üç ana sinir servikste birleşir: alt karın, pelvik ve vagus sinirleri. Bu sinirler oldukça hassastırlar ve serviks de doğal olarak oldukça duyarlı ve hassas bir bölgedir.

Kendine ait bir sıvısı vardır. Serviksteki minik salgı bezleri bölgeye özel çok yönlü sıvılar yaratırlar. Servikal sıvı döngüyle beraber değişim gösterir. Yumurtlama dönemine yaklaştıkça gittikçe daha yapışkan ve kremsi bir hal alır. Yumurtalamada neredeyse yumurta beyazı kadar yoğunlaşan sıvı, spermin hayatta kalıp yumurtaya ulaşmasına olanak verir. Servikal sıvılar doğal kayganlaştırıcı işlevi görebilir. Aynı zamanda bölgenin kendini temizlemesini sağlar, böylece istenmeyen bakteri ve ölü hücrelerin rahme girmesine engel olur.

Bedeninizdeki problemleri tespit etmenize yardımcı olur. Serviksi tanımak muhtemel sağlık problemlerini erken saptamanıza yardımcı olur. Serviksinizin nasıl hissettirdiğini öğrenmek bölgedeki muhtemel yumru, siğil ya da yırtılmaların yerini anlamanıza yardımcı olabilir. Servikal sıvının kokusu, rengi, yoğunluğu ve sıklığındaki değişimler enfeksiyonlar hakkında ipuçları verebilir.

Tahrik olduğunuzda serviks ve rahminiz yukarı ilerler. Bağ dokuları, seks sırasında darbeyi önlemek için rahmi (ve serviksi) yukarı doğru çeker. Dolayısıyla bedenimize hazırlanması için zaman vermek çok önemlidir.

Bağ dokuları ve büzücü kaslarla sarılıdır. Buradaki doku ve kasları masajla rahatlatmak çok önemlidir. Bunlar serviksin doğumda açılmasına ve döngüdeki hareketlerine olanak verir. Ayrıca “servikal öpücük” denen, serviksin ona yaklaşan parmak ya da penise dokunmak için aşağı doğru hareket etmesi olayını da yine bu bağ ve kaslar sağlar.

Cinsel hayatınızı değiştirebilir. Serviks yukarı aşağı hareket ettiği, sert ve yumuşak hale geldiği ve nispeten açılıp kapandığı için cinsel birleşme sırasında bazı pozisyonlar özellikle ayın belli günlerinde rahatsız hissettirebilir. Yeterince uyarılmama durumunda birleşmede penisin servikse çarpması ağrıya sebep olabilir. Eğer serviksin örüntülerine dikkat etmeye başlarsanız penetrasyonda yaşadığınız olası ağrıdan kurtulabilir ve hazzınızı arttırabilirsiniz.

Sağlığımız için kritik olabilir. Serviks, kronik iltihap, polipler, displazi ve kanser gibi hastalıklara açık bir bölgedir. Ne yazık ki servikal sorunlar ilk aşamalarda çok nadir belirti verir, bu yüzden düzenli smear testi yaptırmak çok önemlidir. Smear testi serviksteki anormal değişimleri kanserli hale gelmeden çok öncesinde saptayabilir.

Zeynep Ayaztekin/Yuvaluna


Kaynakça


Fayed, L. (2021, 11). What Does the Cervix Do? 12 2021 tarihinde Verywell Health: https://www.verywellhealth.com/what-you-need-to-know-about-your-cervix-513843 adresinden alındı

Gurevich, R. (2020, 11). How to Check Your Cervix and Cervical Position. 12 2021 tarihinde verywellfamily: https://www.verywellfamily.com/how-to-check-your-cervix-and-cervical-position-1960299 adresinden alındı


Hailes, N. (2019, 10). Straight-Up Magical Things You Didn't Know About Your Cervix. 12 2021 tarihinde mbghealth: https://www.mindbodygreen.com/articles/7-things-you-didnt-know-about-your-cervix adresinden alındı


Jannini, E. A., Rubio-Casillas, A., & Whipple, B. (2012). Female Orgasm(s): One, Two, Several. The Journal Of Sexual Medicine, 956-965.


Olivia. The Cervix – everything you need to know plus how to stimulate it! 12 2021 tarihinde Self:Cervix: https://selfcervix.com/blogs/news/cervix-101-how-to-stimulate adresinden alındı

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Seks yaptığımda neden ağrım/acım oluyor?

Seks yaptığımda neden ağrım/acım oluyor?

Ağrı hiç de nadir değildir ve tedavi edilebilirdir. Ne kadar çok insanın bel ağrısından, baş ağrısından ya da karın ağrısından şikâyetçi olduğunu bir düşünün. Bu sorunların teşhis ve tedavisi için ne kadar çaba harcandığını hayal edin. O halde neden kadınların cinsel ağrılarını tartışmak ve tedavi etmek konusunda bu kadar açık olamıyoruz?

Smear Testi̇ Nedi̇r?

Smear Testi̇ Nedi̇r?

Smear testi, rahim ağzı (serviks) için yapılan bir taramadır. Özellikle rahim ağzı kanseri riskini ölçmek için kullanılmaktadır. Kanser öncesi doku değişikliklerini tespit etmede oldukça başarılı olan bu test, kanserli hücreleri de tespit edebilir.

HPV (Human Papilloma Virus) Nedir?

HPV (Human Papilloma Virus) Nedir?

HPV (İnsan Papilloma Virüsü), insanlar arasında ciltten cilde temas yoluyla geçen viral bir enfeksiyondur. Cinsel yollarla bulaşan ve cinsel organları, ağız içini veya boğazı etkileyebilen 100'den fazla HPV çeşidi bulunmaktadır.

 
#
Tamam