YUVALUNA | GİZEM ONAY

Smear testi, rahim ağzı (serviks) için yapılan bir taramadır. Özellikle rahim ağzı kanseri riskini ölçmek için kullanılmaktadır. Kanser öncesi doku değişikliklerini tespit etmede oldukça başarılı olan bu test, kanserli hücreleri de tespit edebilir. Yapılan akademik çalışmalar sonucu elde edilen verilere göre, her kadının her üç yılda bir smear testini yaptırması öneriliyor.

Rahim ağzı kanserine sebep olan HPV (Human Papilloma Virus), kişiye bulaştığında uzun bir süre semptom göstermeyebilir ve kişi fark etmeden kansere yol açabilir. Bu sebeple rahim ağzı kanserinin teşhisi için smear testinin yanı sıra HPV testi de yapılmaktadır. Böylece HPV’nin kişide bulunup bulunmadığı öğrenilir ve kanser riski hakkında daha çok bilgiye sahip olunabilir.

Smear Testi Nasıl Yaptırılır?

Smear testi, ancak bir doktor tarafından yapılabilir. Rutin prosedürü, rahim ağzındaki hücrelerden örnek alınmasıdır. Bu yapılmadan önce spekulum adı verilen alet vajinaya yerleştirilir, bu sayede vajina ile rahmin daha kolay incelenmesi sağlanır. Genellikle muayenenin rahatsızlık verdiği söylenir, fakat uzun süreli bir ağrı veya rahatsızlık hissi yaşanmaz.

Spekulum vajinaya yerleştirildikten sonra rahatça rahim ağzı bölgesi incelenebilir hale gelir, daha sonra bu bölgeden spatula adı verilen bir alet veya küçük bir fırça yardımı ile sürüntü alınır. Bu işlem 10 saniye gibi bir sürede tamamlanabilir. Daha sonra alınan örnek laboratuvara götürülerek test edilir. Muayene ve örnek alımı sırasında rahatsızlık hissi yaygındır; batma veya yanma hissedilebilir. Sürüntü alındıktan sonra kanama görülebilir, fakat kanama yoğunluğu oldukça az ise normal sayılabilir. Bahsedilen kanama veya rahatsızlık hissi devam ederse, doktora danışılması gerekir.

Neden Smear Testi Yaptırmalı?

Smear testi, HPV'nin neden olabileceği rahim ağzındaki değişiklikleri tespit edebilmek için yapılır. Test sayesinde eğer kanser hücreleri tespit edilmişse, bu hücreler çoğalmadan ve hastalık ilerlemeden teşhis konulabilir ve tedaviye başlanabilir. Erken tanının oldukça önemli olduğu kanser gibi ağır hastalıklar sebebiyle uygun aralıklarla test yaptırmalı; rahim ağzı kanseri için de mutlaka smear testi yaptırarak risk yoğunluğu değerlendirilmelidir.

Cinsel olarak aktif olan her bireyin HPV taşıma olasılığı bulunuyor. HPV rahim ağzı kanserine sebep olduğu için cinsel olarak aktif olan kadınların smear testi yaptırması oldukça önemlidir. Eğer HPV testi yapıldıysa ve test sonucu pozitif ise, kişinin mutlaka smear testi yaptırması gerekir.

Kemoterapi görmek, bağışıklık sistemine büyük oranda zarar veren bir tedavi sürecidir. Eğer kişi kemoterapi görüyor ya da geçmişte kemoterapi tedavisi almış ise, bağışıklık sistemi zayıflamış olabilir. Böyle bir durumda HPV’ye karşı korunma gücü azalmış olacağından, kanserli hücrelere sebep olabilecek lezyonların gelişimi hızlanabilir. Böyle bir durum içinde olan kişinin smear testi yaptırması ve risk yoğunluğunu öğrenmesi daha da önem kazanmaktadır. 

 

Yararlanılan Kaynaklar

https://www.cancer.gov/types/cervical/hp/cervical-screening-pdq

https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/infectious-agents/hpv-and-cancer?redirect=true

https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2697704

https://www.cdc.gov/cancer/cervical/basic_info/screening.htm

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

HPV (Human Papilloma Virus) Nedir?

HPV (Human Papilloma Virus) Nedir?

HPV (İnsan Papilloma Virüsü), insanlar arasında ciltten cilde temas yoluyla geçen viral bir enfeksiyondur. Cinsel yollarla bulaşan ve cinsel organları, ağız içini veya boğazı etkileyebilen 100'den fazla HPV çeşidi bulunmaktadır.

Sağlıklı Ve ‘Normal’ Meme Nasıl Anlaşılır?

Sağlıklı Ve ‘Normal’ Meme Nasıl Anlaşılır?

Memeler, ergenlik çağında büyümeye ve gelişmeye başlarlar; aslında bu gelişim ve değişim, ömür boyu da sürer. Yaş ilerledikçe memelerde görülen değişimler tamamen normaldir, ancak memelerdeki değişimler sadece yaş ile de ilgili değildir.

Premenstrual Sendrom (PMS) Nedir?

Premenstrual Sendrom (PMS) Nedir?

Premenstrual sendrom, regl döneminin (kanamanın) başlamasından yaklaşık bir hafta önce ortaya çıkabilen fiziksel ve ruhsal rahatsızlıkları ifade eder. Ortaya çıkan olumsuz belirtiler, kanamanın başlamasıyla ortadan kalkar, ancak bu dönemde yaşanan yorgunluk ve huzursuzluk, regl günlerinde de rahatsız hissetmeye neden olabilir.

 
#
Tamam