YUVALUNA | GİZEM ONAY

Bir dakikalığına gözlerinizi kapatın ve arzunun nasıl bir şey olduğunu düşünün. Birçoğumuz cinsellikle ilgili kelime dağarcığımızın büyük bir kısmını filmlere, müziğe, sanata ve kültürel mesajlara borçluyuz: bir anda şehvete yenik düşmenin buğulu görüntüleri, çılgınca arzular, sabredemeyecek kadar heyecanlanmalar…

Bazen işler gerçekten de tam olarak bu şekilde gerçekleşir. Öyle olması da harikadır. Ancak çoğumuzun moda girmesi o kadar kolay olmaz, özellikle de uzun süreli bir ilişki içindeyseniz.

Arzu, tıpkı parmak izi gibi kişiye özeldir, kendi cinsel örüntümüzün farkına varmak hayat boyu devam eden bir keşfetme süreci olabilir. Öte yandan bizi nelerin heyecanlandırdığına yakından bakarak meseleyi daha basit bir hale getirmek mümkündür.

Arzu, genelde iki biçimde ortaya çıkar: birbirlerinin kıyafetlerini yırtan şehvetli bir çiftin sinematik görüntüsü gibi olan spontane arzu ve o kadar yoğun ve sert bir imaja bürünmeyen ama kendi hazzımız ve cinsel dışavurumumuz için temel olan duyarlı arzu.

Spontane ve Duyarlı Arzu: Fark Nedir?

Yoğun cinsel istek deneyimleyen neredeyse herkeste olduğu gibi cinsellikle ilgilenme sürecimizin iki öğesi vardır: zihinsel ve fiziksel alan. Zihinsel olarak uyarıldığımızda o şeyi isteriz! Plan yaparız, fanteziler kurarız, partnerimizle birlikte yapmak istediklerimizi hayal ederiz. Zihinsel arzu içimizdeki porno tiyatrosunu, neyin, kimle, neden, nasıl, ne zaman yapılacağına dair şehvetli ifadelerimizi kapsar.

Öte yandan, bedenimizde fiziksel uyarılma olur. Erektil dokularımız kanla şişmeye başlar, meme uçlarımız sertleşir, kalp atışlarımız hızlanır. Göz bebeklerimiz büyüyebilir ve kızardığımızı hissedebiliriz.

Bu arada fiziksel ve zihinsel benliklerimiz tam olarak birbirlerinden ayrışmış değillerdir -oldukça gerçek anlamda- bizler bedenlerimiziz. Bu iki süreçten hangisinin önce gerçekleştiğine bakarak spontane ve duyarlı arzuyu tanımlayabiliriz.

Eğer önce zihinsel sonra fiziksel uyarılma deneyimlersek, bu spontane arzu olur. Seks hakkında düşünmeye başlarız, seks yapmak isteriz, sonrasında bedenimiz zihinsel ipuçlarını takip eder.

Zihinsel motorumuz çalışmaya başlamadan önce fiziksel uyarılmayı deneyimlememiz gerekiyorsa, bunun adı duyarlı arzudur. Duyularımız aracılığıyla uyarıldığımızda zihin bedeni takip eder.

Bayağı kolay değil mi? Öyleyse neden çoğunlukla spontane arzu izlediğimiz ve dinlediğimiz seksi hikayelerin odağı halinde? Ve eğer duyarlı arzu harika bir şeyse neden bize bazen libidomuz çökmüş gibi hissettirir?

Cinsiyet ve Libido Miti

Devam etmeden önce cinsiyet üzerine birkaç söz söylemek önemlidir. Cinsel kimlik çok geniş ve çeşitli bir spektrumdur ve dolayısıyla toplumsal cinsiyet ve biyolojik cinsiyet her zaman uyumlu olmaz. Trans ve ikili cinsiyet sisteminin dışında (non-binary) kimliklerin geniş çaplı kabulü, birçoğu atanmış cinsiyetiyle uyumlu (cis) kişiler üzerinde gerçekleştirilmiş bilimsel araştırma alanında yakın zamanda yaşanan bir gelişmedir.

Bu metinde “erkekler” ve “kadınlar” ifadelerini kullanırken asla hiçbir cinsiyet kimliğini geçersizleştirmek niyeti söz konusu değildir.

Spontane arzu erkek cinselliğiyle ilişkilendirilir. Erkek katılımcıların %75’i ve kadınların %15’i öncelikli olarak spontane arzu hissettiklerini bildirmişlerdir.

Öte yandan, kadınların %30’u ve erkeklerin yalnızca %5’i öncelikli olarak duyarlı arzu hissettiklerini bildirmişlerdir.

Tarihi olarak, erkeklerle kodlanmış davranışların “otomatik yüklendiği” ya da bir şeylerini yapmanın “doğru” hali olduğu varsayılmıştır. Bu gerçek, erkeklerin daha yüksek bir libidoya sahip olduğu mitinin nereden doğduğunu açıklayabilir lakin bu doğru değildir. Kadınlar da bir o kadar şehvet dolu olma kapasitesine sahiptir, sadece o noktaya gelebilmemiz için farklı şeylere ihtiyaç duyuyoruz.

Hiç öyle bir modda olmamanıza karşın seks yaptığınız ve sonrasında “Harikaydı!” diye düşündüğünüz oldu mu? Eğer öyleyse duyarlı arzu tipine sahip olabilirsiniz.

Duyarlı Arzu ve Beş Duyu

Kendilerini erkek olarak tanımlayan kişilerin, kendilerini kadın olarak tanımlayan kişilerden daha yüksek seks dürtülerine sahip olduğuna inanıyor olabilirsiniz- fakat duyarlı arzu unsurunu da hesaba kattığımızda her şey değişir.

Eğer zihinsel olarak moda girmek için fiziksel uyarılmaya ihtiyaç duyan biriyseniz, hem partnerli hem tek başınıza keşfedebileceğin seksi bir dünya vardır. Zihninizi harekete geçirmek için, önce vücudunuzun ihtiyaç duyduğu şeyi kendinize vermek üzerine planlar yapın.

Nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz?

Duymak

Eğer duyarlı tipseniz, sesli uyaranlara görsel olanlardan daha keskin tepkiler verebilirsiniz. İnleme, bedenlerin bir araya getirdiği sesler ve tahrik edici konuşmalar (isterseniz) sizi doğrudan bedeninize ve o ana taşıyabilir. Eğer partneriniz sessizse, konuşmasını önerin ve neler olacağına bir bakın.

Yazılı erotik hikayelere benzer bir şekilde, sesli olarak cinsel duyumlarınızı tırmandıracak bir sürü erişilebilir seksi materyal de mevcuttur.

Koku ve Tat

Koku ve feromonların cinsel çekimdeki rolü, fark ettiğimizde çok daha fazla olabilir. Hiç yüzünüzü bir partnerinizin koltuk altına gömmek istediniz mi? Diğer özellikleri çok uygun olmasına karşın kokusundan hoşlanmadığınız biriyle tanıştınız mı? Koku alma sistemlerimiz bize değerli ve seksi bilgiler vermek için perde arkasında çalışmaktadır.

Seks pratiğinizi harika kokularla ilişkilendirmeyi deneyin, tütsü yakın, belki özel bir difüzör kullanabilirsiniz ya da sevgilinizin bir gömleğini kendisi giydikten sonra ödünç almayı düşünün. Ayrıca yiyecekler de binlerce yıldır bir baştan çıkarma aracı olarak kullanılmıştır.

Dokunmak

Dokunmak duyarlı arzu yaşayan çoğu insan için en önemli şeydir. Bedenlerimizi ve zihinlerimizi canlandırmak için ihtiyacımız olan tek şey fiziksel temas olabilir ve bu temas açıkça cinsel bir dokunuş olmayabilir. Masaj, saç taramak, sıcak bir banyo, kocaman bir kucaklama bile tüm enerjinizin akmasını sağlayabilir.

Uzun süreli ilişkilerde genelde düzenli bir temas açlığı meydana çıkar. Sadece yataktayken birbirinize dokunuyorsanız, çok şey kaçırıyorsunuz! Eğer yalnızsanız, kendinize sevgi gösterdiğinizden emin olun.

Düzenli mastürbasyonla beraber kendinizi sevdiğiniz dokularla sarmaya çalışın ve vücudunuzla ilgilenmek için kendinize zaman ayırın, bedeninize gösterdiğiniz bu ilgi size karşılığını derinden verecek.

Ve her zaman kayganlaştırıcı kullanın. Bedeninizi daha bir farklı deneyimlemek için harika bir yoldur bu.

Görmek

Erkekler “görsel seksle” ilgili diye varsayılsa da, aslında durum tam olarak öyle değildir. Duyarlı arzu deneyimleyen kadınlar ve diğerleri de şehvetli görsellere çok ilgi gösterebilir. Erotik sanat ve diğer seksi görüntüler içeren sanatsal içeriklere erişebilir veya sosyal medyadan rıza dahilinde paylaşılan kişisel görselleri araştırabilirsiniz.

Okumak da bir çeşit görmek olarak kabul edilebilir. Duyarlı libido sahipleri için hazırlanmış bir dünya yazılı erotik materyal mevcuttur.

Hareket

Bedeniniz bütün duygularınıza, arzularınıza, geçmiş deneyimlerinize, özlemlerinize ve gerilimlerinize ev sahipliği yapar. Onu ne kadar çok hareket ettirirseniz, bu şeyler o kadar az sıkışır ve kendi benliğinizi o kadar derinden hissedebilirsiniz. Hareket, aynı zamanda sizi kafanızdakilerden uzaklaşıp ana girmenize yardımcı olmak için harika bir yoldur ve yol boyunca siz de zevk alırsınız.

Işıkları kısmayı, en sevdiğiniz iç çamaşırlarınızı giymeyi ve harekete geçmek için en sevdiğiniz seksi çalma listenizi açmayı deneyin.

Duyularınıza odaklanırken sinir sisteminizi beslemek için derin karın nefesleri alın ve yavaş olun - neyin iyi hissettirdiğine dikkat edin ve orada kalın. Bazen sadece kendinizle bu şekilde yalnız kalmak, işleri kızıştırmak için yeterlidir.

Seksiliği korumak için güvende kalın.

Duyarlı bir libidonun diğer yüzü, tek başımıza veya bir partnerle birlikte kendimizi güvende hissetmediğimizde, sekse olan tüm ilgimizi kaybedebilmemizdir. Anksiyete bir hayatta kalma mekanizmasıdır; endişeli hissettiğimizde, bedenlerimiz fiziksel tehlikede olduğumuzu varsayma eğilimindedir ve bize cinsellik gibi haz aktiviteleri için iyi bir zaman olmadığını söyler.

İşten, aile hayatından ve dünya gündeminden kaynaklanan stres, libidomuzu düşürebilir. Kişisel bakım ve iyi bir zihinsel ve duygusal hijyen sağlayın, cinsel dürtünüz size teşekkür edecektir. Eğer stresliyseniz ve seks yapacak bir zihinsel rahatlıkta hissetmiyorsanız, bunu partnerinizin bilmesi gerekebilir - bu da hayatınızı kolaylaştırmaya yardımcı olmak için onları motive edebilir!

Ve son olarak, arzunun benzersiz ve kişisel olduğunu daima hatırlayın. Arzularımız hormonlarımıza, toplumsal girdilere, travmalara ve cinsellikle ilgili inançlarımıza bağlı olarak sürekli dalgalanır ve bunların tümü cinsel tepkimizi etkiler.

Duyarlı arzuyu rehberiniz olarak kullanarak, vücudunuzun bilmediğiniz şeyleri sevdiğini keşfedebilirsiniz- ve bu farkındalık, sizi gerçekten neyin tahrik ettiği konusunda size derin bir fikir verebilir. Merakınızı besleyin, eğlenceli olun ve keşfedin- vücudunuzda tarafınızdan bulunmayı bekleyen ödüller var.

Zeynep Ayaztekin

Çeviri: https://www.foriawellness.com/blogs/learn/spontaneous-vs-responsive-desire-whats-the-difference

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Haz Haritalandırma Pratiği

Haz Haritalandırma Pratiği

Haz Haritalandırmasının amacı muazzam bir orgazm yaşamak değil -ki olursa da elbette öpüp başımıza koyuyoruz, ama hedef o değil! Onun yerine amacımız, bedenimizde neyin iyi hissettirdiğine dair fikir sahibi olmak.

Sağlıklı Bir İlişki İçin 17 Strateji

Sağlıklı Bir İlişki İçin 17 Strateji

Yapılan araştırmalara göre, bir romantik ilişkinin ömrünü uzatmak ve ilişkinin içerisinde daha rahat etmek için bazı noktalara dikkat etmek yeterli.

 
#
Tamam