YUVALUNA | GİZEM ONAY

Seksten daha fazla zevk almak ve hazzı olabildiğince fazlaca deneyimleyebilmek için, unuttuğumuz bazı değerleri hatırlamamız gerek.

Kendimizi algılama biçimimiz, toplum ve kültür, ilişkimizdeki dinamikler gibi birçok etmen, haz alma kapasitemizi doğrudan etkileyebiliyor. Haz kapasitemizi artırmaktan bahsederken, aşağıdaki konulara yakından bakmakta fayda var:

1. Daha fazla değer

Seksizm ve seks-negatif kültür hazzı yaşamamızı engelleyen şeylerden biri. Arzularımızı hissetmenin önemli olmadığı, vulvalarımızın güzel olmadığı, zevk almamızın dikkate değer olmadığı yönünde koşullandırıldık.

Oysaki hepimizin saygıya, bilinçli ve eğitilmiş dokunuşlara, kendi bedenimize değer vermeye ve uyarılma için gerekli zamana ihtiyacımız var.

Bunun yanında, birçoğumuz sekse sadece ‘katlanıyor.’ İstemeyerek katlandığımız her seks eylemi bedenimizin kapanmasına, hissizleşmesine ve nihayetinde bedenimizden kopmamıza neden oluyor. Evliliğimiz ya da ilişkimiz için geri plana attığımız, sustuğumuz ya da katlandığımız bir sürü şey var; lâkin kendi sinir sistemimizi daha fazla strese ve kopmaya itebilecek bu sekse ‘katlanma’ halimize bir dur demek gerekiyor.

2. Daha fazla his

Kadınlar olarak cinsel hislerimizden utandırıldığımız için hislere odaklanma konusunda pratiğimiz neredeyse yok. Zihnimiz de dağınık ve genelde huzursuz. Erotik hislere yeterince değer vermiyoruz. Vulvadaki sinirler, ilgisizlikten ya da travmalardan dolayı hissizleşebiliyor. Gün içinde bize keyif veren şeyleri görüp, onların bedenimizde yarattığı hislere odaklanmak ve o hislerle bir süre kalmak çok destekleyici.

3. Daha fazla bilgi

Temel anatomimiz bize öğretilmedi. Bedenimizi tanımıyoruz. İhtiyaçlarımızı bilmiyoruz. Kendimiz hakkında yeterli bilgimiz yok. Mümkün olduğunca bizi bedenimize yakınlaştıracak kaynaklara ve eğitimlere yönelmemiz önemli.

Yanlış edindiğimiz bilgilerin en önemlilerinden biri ise, kadınların orgazmı yalnızca birleşme ile deneyimlemesi gerektiği bilgisi. Vajina ve penis seksinde yanlış bir şey yoktur ancak sadece buna odaklamak, her iki partnerin de aynı sonuca ulaşmasını sağlamayabilir. Diğer uyarıcılar olan; el, ağız ve oyuncakları denemek iyi fikir olacaktır. Bu ciddi bir iştir ve emek gerektirir.

4. Daha fazla özen

Orgazm ve uyarılma zaman alabilir. Neden acele edesiniz ki, güzel bir yemeği yemek için acele eder misiniz? Tatilde acele eder misiniz? Ya da bunlar gibi keyifli deneyimler için? Sanmıyorum, bu yüzden yavaşlayın ve tadını çıkarın. Bir kadının tamamen uyarılması ve ıslanması 30 dakikayı bulabiliyor. Öncesinde aceleye gelmiş bir penetrasyon, hazzı sonuna kadar deneyimlemeye hiç de katkı sağlayan bir şey değil.

5. Yeterli derecede sertlik/yumuşaklık, yeterli derecede hız/yavaşlık

Her bir cinsel deneyimde bu ihtiyaçlar değişebilir, kadınlarda menstrual döngünün farklı zamanlarında da değişkenlik gösterir. Neye ihtiyacınız olduğunu fark edin ve bunu partnerinizle konuşun.

6. Daha iyi iletişim

Neye ihtiyacınız olduğunu bilmek, bunu partnerinizle paylaşmak keyifli bir cinsel yaşam için en önemli sorumluluklarınızdan biri. İletişim kuramadığınız, anlaşılmadığınız, ihtiyaçlarınıza hiçbir şekilde cevap verilmeyen bir ilişkiyi sorgulamak için geç kalmayın.

7. Daha az endişe ve kopukluk

Bilgisizlik ve yanlış bilgilerden sonra, endişeli ve kopuk hissetmek de haz ve/veya orgazmın önündeki önemli sebeplerden bazıları. Nefesinize ve hislerinize odaklanmayı öğrenin. Mindfulness, mindfulness, mindfulness!!

8. Daha fazla zaman

Yeterince bilgimiz olmadığı için erektil dokuların uyarılmak ve erekte olmak için ne kadar zamana ihtiyacı var bilmiyoruz. Kendimize dokunuyorsak bile bunu 3-5 dk içinde bitiriyoruz. İhtiyacımız olan özeni ve zamanı vermiyoruz. Dokunuşlarımızı sadece genital bölgeye değil, tüm bedene yaymayı ve mastürbasyon pratiğimizi mümkün olduğunca 20-30 dakikalara çekebilmeyi denemek, seks hayatımıza çok katkı sağlayacaktır.

9. Daha fazla kayganlaştırıcı

Yaşı ya da durumu ne olursa olsun birçok kadın hali hazırda yeterince ıslanma yaşıyorsa bile kayganlaştırıcı kullanmanın çoğu durumda deneyimini daha da keyifli bir hale getirebildiğinden habersiz. Kayganlaştırıcılara en azından bir şans verin. Büyük olasılıkla bambaşka bir deneyim yaşayacaksınız.

GİZEM ONAY

GİZEM ONAY

Yuvaluna'nın kurucusu Gizem Onay, uzun yıllardır yoga, doğuma hazırlık, şifalı bitkiler, kadınları destekleyici uygulamalar, Organic Intelligence ve cinsellik alanlarında çalışan bir araştırmacı ve kolaylaştırıcı olarak hizmet veriyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Seks yaptığımda neden ağrım/acım oluyor?

Seks yaptığımda neden ağrım/acım oluyor?

Ağrı hiç de nadir değildir ve tedavi edilebilirdir. Ne kadar çok insanın bel ağrısından, baş ağrısından ya da karın ağrısından şikâyetçi olduğunu bir düşünün. Bu sorunların teşhis ve tedavisi için ne kadar çaba harcandığını hayal edin. O halde neden kadınların cinsel ağrılarını tartışmak ve tedavi etmek konusunda bu kadar açık olamıyoruz?

Seks ve Penetrasyon

Seks ve Penetrasyon

Seks, penetrasyonu içerebilir veya içermeyebilir. Kadınların da erkekler gibi genellikle penetrasyon ile tatmin olduğu düşünülür. Dr.Laura Mintz, bu konuda yapmış olduğu araştırmalar ile kadınların sadece %4-18’inin penetrasyon ile orgazm olabildiğini söylüyor. 

Klitoral Orgazm İle İlgili Merak Edilenler

Klitoral Orgazm İle İlgili Merak Edilenler

Orgazm olamama sorunu ile ilgili hem her kadını ilgilendirebilen hem de her kadın özelinde ayrı ayrı araştırılacak birçok farklı sebepten bahsedilebilir. Ancak Dr. Laurie Mitz’in dediğine göre orgazm sorunlarına yol açan en önemli sebeplerden biri, penetrasyona (penisin vajinaya girmesine) gereğinden fazla önem verilmesi.

 
#
Tamam