YUVALUNA | GİZEM ONAY

Sıklıkla cinselliğe dair kişilerin ihtiyaçlarını ifade etmesinin öneminden ve bu ihtiyaçların da zaman içinde değişebileceğinden bahsediyorum.

Lakin ihtiyaçlarımızı ifade edebilmenin bazı ön koşulları var ki bunlardan en önemlisi ihtiyaçlarımızın ne olduğunu bilmek ve ihtiyaçlarımızı ifade edebileceğimiz güvenli bir ilişki ortamına sahip olmak.

İşler burada biraz karmaşıklaşabiliyor. Zira birçok kişi ya ihtiyacının ne olduğunu bilmiyor ya da bu ihtiyaçları nasıl söze dökeceğini bilemiyor.

‘Nelerden hoşlanırsın?’ sorusu yöneltildiğinde partnerler genelde ‘yaptığın her şey çok güzel’ gibi ortalama cevaplar verebiliyor. Bu da maalesef muhteşem bir seksin kapılarını aralayan bir cevap olmuyor! Oysa mesela ‘klitorisimin üzerinde yumuşak dokunuşlu dairesel hareketler çok hoşuma gidiyor’ ya da ‘penisimin başına ya da testislerime hafif dokunuşlar çok iyi hissettiriyor’ gibi cevaplar daha çok işe yarayan bildirimler.

Bu cevapları verebilmek içinse netliğe ihtiyacımız var. Bu netlik için de partnerinizle birlikte deneysel bir çalışma yapabilirsiniz. ‘Haz Haritalandırması’ olarak adlandırdığımız bu çalışma, hem kendi bedeninizi hem de partnerinizi yeniden keşfetmeniz için harika bir fırsat.

Haz Haritalandırmasının amacı muazzam bir orgazm yaşamak değil -ki olursa da elbette öpüp başımıza koyuyoruz, ama hedef o değil! Onun yerine amacımız, bedenimizde neyin iyi hissettirdiğine dair fikir sahibi olmak. ‘Şarap tatmak gibi’ diyor Charlie Glickman, nasıl hissettirdiğine bakmak için bir sürü şey deneyeceksiniz yani. Diyelim ki cinsel uyarı için 10-15 şey denediniz ve üçü şahane hissettirdi, alıp koyuyoruz cebimize. Önemli olan burada kaç şeyin işe yaramadığı değil, hangilerinin işe yaradığını keşfetmek.

Bir tür keşif oyunu aslında bu.

İkinizin de rahatlayabileceği bir ortamda mümkünse 1 saate yakın zaman ayırın bunun için. Acele etmeyin.

Ve kendiniz için ayırdığınız bu zaman zarfında bir sürü farklı şey deneyin. Denemeye başlarken biraz halihazırda bildiğiniz uyarılma tekniklerini kullanmanız iyi olabilir, zira uyarılmışken yeni şeylere verdiğiniz tepkiler daha kolay olabilir. Aklınıza pek bir şey gelmiyorsa, fikir almak için kitaplar ya da filmler iyi olabilir. Cinsellik konusunda yıllardır videolar hazırlayan Jaiya’nın hem YouTube’da hem de kendi sitesinde mesela, bir sürü videosu var. 

Diyelim ki oyuna başladınız ve bir şeyler deniyorsunuz sırayla. Burada geribildirim vermek önemli. Verdiğiniz bildirimler de mümkün olduğunca net olsun. Bazen ‘sakın durma!’ diyebilirken, bazen de ‘hmm fena değil, biraz daha devam eder misin?’ diye yönlendirmek de çok iyi olur. Ya da direkt ‘dur, bunu sevmedim’ demek. Kelimeler yerine sayıları da tercih edebilirsiniz. 1’den 10’a kadar mesela, 1 çok kötü, 10 muhteşem gibi.

Geribildirimi almak da vermek kadar önemli. Her şeyden önce şunu unutmayın ki partneriniz, tekniği değerlendiriyor, sizi değil. Egoları ya da utancı işin içine karıştırmayın. Birlikte bir şeyleri keşfetmek için oyundasınız nihayetinde. 

Bize seksoloji eğitimimizde öğretilen ilk unsurlardan biri teşekkür etmekti. Biri size hayır dediğinde de ya da herhangi bir yorum yaptığında da teşekkür etmek. Zira hocam Caffyn Jesse -kendisi somatik seksolojinin büyükannelerindendir- der ki ‘İnsanların hayır yanıtlarına, evetler kadar teşekkür edebildiğimiz, çevremizde tüm kalbiyle hazzını keşfedip, onun peşinden gidebilen bir topluluk yaratabiliriz.’

Partneriniz bir şeyden haz aldığında, bununla ilgili mutlaka zihinsel notlar alın, kendinize küçük hatırlatıcılar bulun ya da eğer unutabileceğinizi düşünüyorsanız hiç çekinmeyin, doğrudan yazarak notlar alın!

Haz Haritalandırma oyununuzda yaptığınız şeyi tarifleyin, kelimelere dökmeye gayret ederek ya da göstererek. Bu çok önemli bir adım, çünkü yarın öbür gün sevişirken ‘parmağınla yaptığın şeyi yap’ demektense ‘klitorisimde yumuşak ve hafif dokunuşlarla daireler çiz’ demek çok daha net olacak. Tabii şimdi hemen her sevişmede böyle konuşarak sevişeceğinizi düşünüp gerilmeyin! Başta bir iki iletişimden sonra zaten her iki taraf için de çok haz veren şeylerin neler olduğu belirginleşecek ve konuşmadan da bunlar oluşmaya başlayacak. Arada yine canınız o anda partnerinizin yapmadığı bir şeyi çekerse, zaten her zaman bunu ifade edebilirsiniz o anda.

Hayatınızın farklı dönemlerinde, yıl içinde farklı zamanlarda da bu keşfe çıkmanızı tavsiye ederim; zira daha önce de söylediğim gibi, cinsellikle ilgili ihtiyaçlarımız zaman içinde farklılıklar gösterebiliyor.

Herkese haz dolu sevişmeler! 

 

GİZEM ONAY

GİZEM ONAY

Yuvaluna'nın kurucusu Gizem Onay, uzun yıllardır yoga, doğuma hazırlık, şifalı bitkiler, kadınları destekleyici uygulamalar, Organic Intelligence ve cinsellik alanlarında çalışan bir araştırmacı ve kolaylaştırıcı olarak hizmet veriyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Seks yaptığımda neden ağrım/acım oluyor?

Seks yaptığımda neden ağrım/acım oluyor?

Ağrı hiç de nadir değildir ve tedavi edilebilirdir. Ne kadar çok insanın bel ağrısından, baş ağrısından ya da karın ağrısından şikâyetçi olduğunu bir düşünün. Bu sorunların teşhis ve tedavisi için ne kadar çaba harcandığını hayal edin. O halde neden kadınların cinsel ağrılarını tartışmak ve tedavi etmek konusunda bu kadar açık olamıyoruz?

Erotik Günlük Pratiği Cinselliğimizi Nasıl Besler?

Erotik Günlük Pratiği Cinselliğimizi Nasıl Besler?

Partnerinizle ya da partnersiz bir süredir cinsel heyecanınızı kaybettiyseniz, ilişkinizi canlandırmak istiyorsanız ya da tamamen yeni deneyimlere ve başka hazlara kendinizi açmaya niyetlendiyseniz, erotik günlük pratiği sizin için iyi bir fikir olabilir.

 
#
Tamam