YUVALUNA | GİZEM ONAY

Mastürbasyon, daha anne rahminde olduğumuz zamandan bu yana yaptığımız, tamamen doğal bir eylem. Gerek zihin için, gerekse de beden için sayısız faydaları var ama onlar bu yazının konusu değil. Bu yazıda 'mindful', yani bilinçli farkındalıkla yapılan bir solo haz pratiğinin öneminden ve mastürbasyon pratiğinizi nasıl mindful bir haz pratiğine dönüştürebileceğinizden bahsedeceğiz.

Mastürbasyon çoğumuz için alışagelmiş şekilde yapılan ve her ne kadar oldukça bedene ait gibi olsa da, aslında çoğumuzun uygulayış şeklinden ötürü bedensel algının ve dikkatin dışında gerçekleşen bir deneyim.

Bu ne demek?

Mastürbasyon çoğumuz için haz odaklı olmaktansa sonuç odaklı bir eylem. Bir düşünün. En son ne zaman dokundunuz kendinize? Ve bu dokunuş deneyiminden ne hatırlıyorsunuz? Yavaş ve zevkli miydi? Yoksa hızlı ve tahmin edilebilir bir deneyim miydi?

Peki geçen seferden farklı mıydı yoksa genelde hep aynı rutini, uyarı araçlarını ve dokunuşları içerecek şekilde mi dokunuyorsunuz kendinize?

Takip ettiğim bir seks terapisti şöyle bir soru soruyor: "Bir düşünün. Kendinizle ilgilendiğiniz ve dokunduğunuz şekilde diğer kişilerle sevişiyor olsanız, nasıl bir partner olurdunuz?" Harika bir soru!

Çoğumuz aşağı yukarı ilk hatırladığımız mastürbasyon deneyimimize yakın şekilde mastürbasyon yapıyoruz ve o zamandan bu zamana çok az şeyi değiştiriyoruz. Genelde belli bir tekniğimiz ve uyarılma şeklimiz var ve çoğu zaman da bunun dışında bir teknik, hız ya da dokunuşla orgazm yaşayamıyoruz. Bu da ortalama 3-9 dakika arası sürüyor.

Özellikle de mastürbasyon konusunda kültürel olarak bize kodlanan mesaj, mastürbasyonun kirli, ayıp, yanlış, günah içeren, asla konuşulmaması ve kimsenin bilmemesi gereken bir eylem olduğu yönünde. Özellikle de bu tabusal yanından ötürü mastürbasyon aşırı hızlı ve sonuç odaklı şekilde yapılıyor. Bu da işte mastürbasyonun, aslında istediğimiz bedenselleştirme halinden bizi uzaklaştırıp daha bilinçsizce ve bedenden ve hislerden kopuk şekilde yaptığımız bir pratiğe dönüşmesine neden oluyor. Değiştirmediğimiz mastürbasyon alışkanlıklarımız bizi yeni cinsel deneyimler yaşamaktan alıkoyuyor ve hazzımızı kısıtlıyor.

Bu alışkanlıkları kırıp yeni deneyimlere bedenimizi ve zihnimizi açtığımızda ise gelişebilir ve evrilebiliriz. Ve evet, harika bir solo pratiğiniz olduğunu düşünüyor bile olsanız daha iyisi her zaman mümkündür!

İhtiyacımız olan şey mindful (bilinçli farkındalıklı) solo pratiği.

Mindful solo pratik, aslında alışkanlıkları kırmak, hazzı takip etmek ve ne olması gerektiğindense o anda ne oluyorsa ona odaklanmakla ilgili. Yani daha çok yaptığımız şeyleri daha farklı yapıp , mastürbasyona merakla, sabırla ve araştırmacı bir bakışla yaklaşıp bunların yarattığı hislerde kalmak ve hazzı yaşamaya izin vermekle ilgili. Bunun için “başka neler olabilir, nereye nasıl dokunabilirim? Hangi bölgeyi daha farklı nasıl uyarabilirim? Hmm, peki ya buraya şu şekilde dokunmak nasıl hissettiriyor?” gibi sorular sorabiliriz kendimize. Orgazm ise pratikte, gelmesini keyifle kabul edebileceğimiz bir nokta ama ulaşılması gereken bir nokta değil!

Derin, somutlaşmış, bedenselleştirilmiş bir öğrenme, bilinçli farkındalığı kullanarak bir pratiği zaman içinde tekrarlamamız sayesinde gelişir. Mindful mastürbasyon, bedenimizde haz için yeni nöral yollar yaratmaya yardımcı olur. Dünyaya somatik seksolojik beden terapistliği mesleğini yayan hocam Joseph Kramer, mindful solo pratik için "şimdiki anda bedende mevcut olan cinsel uyarıya derin bir dikkati içerir" der.

Peki niye zaten hali hazırda oldukça zevkli olduğunu düşündüğümüz ve genelde hep zaten orgazmla sonuçlanan, kendi alıştığımız mastürbasyon pratiğimizin dışında bir şeyler araştıralım?

Beyinde Yeni Haz Yolları Oluşturmak

Düzenli şekilde mindful solo pratik yaptığımızda aslında beynimizin haz kapasitesini artırıyoruz ve kelimenin tam anlamıyla, sinir sistemimizde yeni yollar yaratıyoruz. Nöroplastisite kavramı burada da karşımıza çıkıyor.

Nöroplastisiteyi basit şekilde anlatmak için çok sevdiğim bir analoji var: Her gün bir bahçede aynı yoldan yürüyerek dolaştığınızı düşünün... Yürüdüğünüz yoldaki toprakta her gün daha da derin bir iz yaratırsınız zamanla. O yoldan izleri takip ederek yürümek zaman içinde daha da kolaylaşır. Aynen bu bahçedeki toprak yol gibi sinir sistemimiz de, nöral yollar kullanarak işler. Sürekli şekilde kullanılan nöronlar ağlar halinde birbirlerine bağlanır ki bunlara nöral yollar denir. 

Kullanılmayan nöral yollar ise unutulur. Yeni bir öğrenme ve deneyime dahil olunduğunda beyin yeniden başka  nöral yollar kurabilir..

Diyelim ki bir gün başka bir yoldan gittiniz ve inanılmaz keyifliydi. Eğer o yolu tekrar yürümezseniz hiç, o keyifli yolla ilgili pek bir kayıt kalmayacaktır toprakta. Bastığınız yerdeki çimlerin yerine kısa sürede yenileri çıkacaktır.

Beynimizde de sistem böyle. Yeni bir nöral ağ yaratmak istiyorsak, yaptığımız eylemi düzenli bir pratikle tekrarlamak ve o eylem esnasındaki hisleri bilinçli farkındalıkla fark etmek ve sinir sistemine kaydını sağlamak gerekiyor. Nihayetinde yaptığımız şey sinir sistemimizde yeni yollar yaratmak ki bu da tek bir seferde olacak bir şey değil.

Mindful solo pratiğimizde önerdiğimiz şekilde alışageldiğimiz o bir veya birkaç bölgeye belli şekillerde dokunmak ve uyarma yerine farklı bölgeleri ve dokunuşları araştırmak ve deneyimlemek, sistemimizde yeni haz yolları yaratmayı sağlıyor. Bunun da yanında sadece yeni haz yolları oluşturmanın yanı sıra farkındalıkla bu hislerde kalmak aslında duyumları ve aldığımız zevki de katlayarak artırıyor, ki bu sadece kendi pratiğimizde değil, bir başkasıyla deneyimlediğimiz cinsel birlikteliklerimizde de, tabir-i caizse çığır açmamızı sağlıyor. Yani kelimenin tam anlamıyla bedenimizde yeni haz yolları yaratarak haz kapasitemizi artırmamızı sağlıyor.

Mindful Mastürbasyon Nasıl Yapılır?

Pratik kapsamında yapılacak diğer önemli ve gerekli şey ise deneyimi sinir sistemimize kaydedebilmek için en az 10-20 saniye o pozitif deneyimin yarattığı hislerle kalmak.

Mindful solo pratik için genelde 1 hafta ya da 1 ay gibi bir süreyi belirlemeniz tavsiye ediliyor.

Yukarıda bahsettiğim adımlarla detaylıca bakalım:

1-Niyet: Somatik bir öğrenme için pratiğinize başlarken öncelikle bir niyet belirlemek ilk adım. Tekrarlanan pratiklerde niyet farkındalığının beyindeki prefrontal kortekste derin değişimleri tetiklediği söylenmektedir. Niyet belirlemek, değişim ve dönüşüm için şu andan bir sonraki ana bir köprü kurar. İster tüm hafta için bir niyet belirleyip onu tekrar edin, isterseniz de her gün yeni bir niyet belirleyin.

"Niyetim acele etmemek."

"Niyetim anda kalmak."

"Niyetim bedensel hislerime odaklanmak."

"Niyetim vajina içindeki dokulardaki dokunuşlarımın yarattığı hisse odaklanmak."  gibi.

2-Süre belirlemek: Garip gibi gelse de, kenara bir alarm kurmak ve zaman belirlemek de önemli. Normalde mastürbasyon süresi yukarıda da yazdığım gibi 3-9 dk civarı sürüyor ama efektif bir pratik için minimum 30 dakika ayırmanızı tavsiye ederim. Bazı kişiler daha uzun ya da kısa tercih edebilirler ve mindful 10 dakikalık uygulamadan bile fayda görürsünüz ama ortalama 30 dakikayı mutlaka ayırın. Alarmı kurunca pratik boyunca alarma ya da zamana odaklanmadan, sadece tadını çıkarın.

3-Nefes, ses ve hareket: Genelde mastürbasyon esnasında nefesleri tutma, pek hareket etmeme ya da hiç ses çıkarmama eğilimindeyiz. Oysa ki ses, nefes ve hareket uyarılma için gerekli olan geribildirim döngüsünü besler. Deneyiminize bilinçli nefesleri, sesleri ve hareketi dahil edin.

4-Orgazmı hedef olarak koymayın: Orgazm beklentisi içine girmeden sadece bedensel hislere odaklandığınız bir pratik olsun. Sonunda orgazm olursa ne ala, ne güzel, lakin hedefimiz bu değil. Bedeninizde alıştığınız noktalar yerine farklı bölgelere farklı dokunuşlarla yaklaşın.. Bu dokunuşların ritmini ve yoğunluğunu değiştirin. Bir süre değişmiş yoğunlukla ve dokunuşla kalın. Uyarılma aracı olarak her zaman seks oyuncaklarını ya da pornografik görüntüleri kullanıyorsanız mümkünse onlar olmaksızın bedeninizden keyif almayı araştırın. Zihniniz o andaki deneyimden uzaklaşıp başka konulara kaydığında nazikçe şimdiki ana davet edin.

5-Tadını çıkarın: Deneyim sonlandıktan sonra hemen apar topar kalkmak ve hayata kaldığınız yerden devam etmek yerine, deneyiminize odaklanabileceğiniz en az 5 dakika ayırın kendinize. Özellikle de bir alışkanlığı değiştirmek istediğimizde tadını çıkarmak için hislerle kalmak, deneyimi entegre etmede ve bedenselleştirmede, nörobiyoloji açısından çok önemli bir unsur.

Pratiğiniz esnasında yeni nöral yolları aktive ettiniz. Tadını çıkarma kısmında ise bu deneyimi nörolojinize entegre edip kuruyorsunuz. Genelde işte atladığımız kısım hemen hemen tüm deneyimlerimizde bu. Yeni şeyler deniyor olabiliriz hayatta ama o deneyimleri nörolojimize entegre edebilmek için bir durup, o keyifli hislerle kalmak yerine bir sonraki aktiviteye geçiyoruz hızla. O yüzden yavaşlayıp tadını çıkarın. Nihayetinde hocamız Steve Hoskinson’un da dediği gibi, işimiz keyif almak! :)

6-Kayda alma: Deneyimi bir şekilde kayda almak bu yüklemeyi ve entegrasyonu bir adım daha öteye taşıyor. Bunu isterseniz yazıyla, ister ses kaydıyla, isterseniz de bir çizimle ya da benim şu anda aklıma gelmeyen başka bir yöntemle yapabilirsiniz. Olumlu deneyimin yanı sıra pratik sırasında dikkatinizi dağıtan, zorlanmanıza sebep olan ya da direnç gösterdiğiniz unsurları da eklemek iyi bir fikir olacaktır.

Adımlar böyle. Son olarak eklemek istiyorum: Daha iyi bir cinsel hayat kendimizle olan ilişkimizi iyileştirmekle başlar. Mindful solo pratiğimiz kendi bedenimizi tanımamız, ne istediğimizi fark etmemiz, ne istediğimize güvenmemiz, isteklerimize değer vermemiz ve isteklerimizi ifade edebilmeye başlamamız için çok önemli bir başlangıç noktasıdır. O yüzden kendi bedeninizle geçireceğiniz bu tarz solo pratikler için kendinize alan ve zaman yaratın.

GİZEM ONAY

GİZEM ONAY

Yuvaluna'nın kurucusu Gizem Onay, uzun yıllardır yoga, doğuma hazırlık, şifalı bitkiler, kadınları destekleyici uygulamalar, Organic Intelligence ve cinsellik alanlarında çalışan bir araştırmacı ve kolaylaştırıcı olarak hizmet veriyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Haz Haritalandırma Pratiği

Haz Haritalandırma Pratiği

Haz Haritalandırmasının amacı muazzam bir orgazm yaşamak değil -ki olursa da elbette öpüp başımıza koyuyoruz, ama hedef o değil! Onun yerine amacımız, bedenimizde neyin iyi hissettirdiğine dair fikir sahibi olmak.

Mastürbasyonun Faydaları

Mastürbasyonun Faydaları

Nasıl zevk alıyoruz, nereye dokununca daha heyecanlı hissediyoruz veya nerede uzun süre kalırsak hazzımızı arttırabiliyoruz? Mastürbasyon, kendimizi ve bedenimizi tanımanın en keyifli yoludur. 

 
#
Tamam